سوالات متداول

 موسسه حقوقی سروش نافع دادمان اقدام به جمع آوری مجموعه ای از پرتکرار ترین سؤالات مطرح شده در زمینه مسائل حقوقی، قوانین،ثبتی، مالی، صنعتی و… تحت عنوان سوالات متداول کرده است تا در جهت ارائه خدمات مشاوره بهتر و با کیفیت تر گام بردارد.

۱- آیا داشتن رابطه تلفنی و چت کردن جرم است ؟
در رویه قضایی با باز گذاشتن دست قضات در مواد قانونی مربوطه، آنها می‌توانند نسبت به این موارد علی الخصوص در مواردی که شاکی خصوصی داشته باشد و تقاضای پی گیری کرده باشد حکم به مجازات متهمین صادر کنند. 

۲- آیا قاضی می‌تواند دستور شنود مکالمات و دریافت پرینت پیامک ها را در این پرونده‌ها بگیرد؟؟؟
بله، این موضوعی است که در رویه فعلی قضایی اتفاق می‌افتد و قضات به مخابرات دستور ارسال متن پیامک های رد و بدل شده بین متهمین و یا پرینت تماسهای آن‌ها را می‌دهد که البته بیشتر در مواردی است که شاکی خصوصی جهت اثبات ادعای خود این موضوع را از قاضی تقاضا می کند و الا در غیر از مورد تقاضای شاکی خصوصی قاضی نباید در حریم خصوصی افراد وارد و یا به کشف دلیل برای محکومیت متهمین اقدام کند.

🔸در مورد چت کردن در فضای مجازی نیز اگر دلیل محکمه پسندی یافت شود همانند ارسال پیامک طرفین مجازات خواهند شد

۳- چگونه می‌توان پولی که اشتباها به حساب دیگری واریز شده را دریافت کرد؟
بر اساس قانون، کسی که عمداً یا  اشتباهاً، یا اجباراً چیزی که مستحق آن نبوده است را دریافت کند، ملزم است در هر صورت آن را به مالک تسلیم نماید.
برای این منظور ابتدا شخص می‌بایست دو مورد ذیل را در دادگاه اثبات نماید:

۱- بدهکار نبودن خود
۲-اشتباه در پرداخت کردن

از طرف دیگر باید بیان داشت کسی که مالی را بدون حق دریافت کرده است، خواه عمدی یا اشتباهی، ضامن می‌باشد.

۴- بنده کارمند پیمانی قوه قضاییه با ۱۲ سال سابقه کار بوده ام. سال قبل به علت اعتیاد اخراج شدم. الان ترک کرده ام آیا راهی هست که بتوانم به کار سابقم برگردم؟
قانون مبارزه با مواد مخدر یک جنبه حمایتی نسبت به فرد معتاد در پیش گرفته و در صورت امادگی معتاد به ترک اعتیاد و ارایه گواهی های لازم از موسسات ترک اعتیاد مبنی بر سلامت؛ نامبرده از مجازات معاف می گردد.
مراتب را در ابتدا از طریق کارگزینی اداره متبوع به هیات رسیدگی به تخلفات اداری منعکس و خواستار بازگشت به کار شوید؛ به ماده ۲۲ قانون رسیدگی به تخلفات اداری مراجعه کنید. در صورت عدم اجابت درخواست به دیوان بایستی شکایت کرد.

۵- میخواستم بدونم من یک پراید مدل ۸۴ دارم الان حدود ۶ ماه هست توقیف کردن بابت مهریه، میتوانم آزادش کنم یا جزو مستثنیات دین حساب نمیشه خودرو ؟
طبق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب ۹۴ خودرو جزو مستثنیات نیست. لذا توقیف ان میسر است.

۶- کسی از بنگاه ماشین، ماشینی خریداری نموده و بعد از تعویض پلاک در مرکز استان، بعد از ۶ ماه مجددا ماشین رو به شخص دیگری فروخته، خریدار جدید پس از مراجعه به مرکز تعویض پلاک، بنا به گفته کارشناس متوجه می شود که ماشین چپی و اتاقش تعویضی است، الان براش جریمه بستن، حال چگونه میتواند ثابت کند که فروشنده قبلی یا بنگاهی سرش کلاه گذاشتن و چگونه میتواند خسارت بگیرد؟
کارشناسان فنی اتومبیل می توانند قدمت صدمات وارده به ماشین را تشخیص بدند. همان دعوای طرح شده علیه خود را شما علیه اشخاص قبلی خود طرح کنید. دعوای فسخ معامله به جهت تدلیس و یا مطالبه ارش به جهت عیب رو هم میشه طرح کرد.

۷- کارفرمایی مبلغی را از کارگر خود طلبکار است آیا می تواند طلب خود را از مزد کارگر برداشت نماید؟
با توجه به ماده ۴۴ قانون کار چنانچه کارگر به کارفرمای خود مدیون باشد، در قبال بدهی وی تنها می توان مازاد بر حداقل مزد را به موجب حکم دادگاه برداشت نمود، که در هر حال این مبلغ نباید از یک چهارم کل مزد کارگر بیشتر باشد.

۸- من دی ماه سال قبل به شخصی یک ماشین فروختم ،کسی که ماشین رو خرید هزینه ماشین پرداخت کرد، رفتیم محضر منم یه وکالت ۲۰ روزه دادم بهش، وکالت ایشون ۱۰ بهمن تمام شد،رولی نیومدن برای تعویض پلاک، هر چقدرم که بهشون زنگ میزنم همش امروز و فردا میکنن، میترسم کاری با ماشین بکنن، اونوقت پای من گیر باشه، ممنون میشم راهنمایی کنید.
این مورد از مواردی هست که اکثر فروشندگان خودرو با آن درگیر هستند، لذا بهتر است نسبت به فک (آزاد)پلاک اقدام کنید که برای این کار دادخواست فک پلاک باصدور دستور موقت(توقیف سریع پلاک) رو تقدیم شورا نموده و به این صورت توقیف پلاک فوق به راهور استان اعلام و در صورت مشاهده خودرو به پارکینگ منتقل خواهد شد و شما نیز در صورت مشاهده خودرو میتوانید با پلیس ۱۱۰ تماس حاصل نمایید.

۹- آیا استفاده واحدی از ساختمان مسکونی برای آرایشگاه زنانه منع قانونی دارد؟ واگر بله. بفرمائید کجا باید شکایت کرد؟
اگر از محل مسکونی استفاده تجاری می شود و ماهیت محل از جهت پروانه ساختمانی محلی برای سکنی باشد بله تخلف است. مرجع شکایت نیز کمیسیون‌ ماده ۱۰۰ می باشد.

۱۰-آیا تعطیلات رسمی جزء مهلت های دادگاه محسوب می شوند؟
کم و بیش همه مردم با اخطاریه های دادگاه برای خود یا آشنایان مواجه بوده اند مثل مهلت ۲۰ روز اعتراض به رای یا مهلت ۷ روز  اعتراض به نظر کارشناس و امثال آن…
آنچه اهمیت دارد این است که مهلت همیشه از روز بعد از ابلاغ شروع می شود(یعنی خود روز ابلاغ در شمارش به حساب نمی آید) و اگر در بین مهلت اعلام شده، تعطیلی رسمی باشد جزء مهلت محاسبه می شود و فقط اگر روز آخر مصادف با تعطیلی رسمی باشد روز بعد از تعطیلی می بایستی مراجعه کرد وگرنه این گونه نیست که تعطیلی ها را بشمارند و از مهلت اعلام شده دادگاه کم کنند.

۱۱- در صورت تصادف و فرار طرف مقابل چه کنیم؟!

 1. تماس با پلیس ۱۱۰.
 2.  تنظیم صورت‌جلسه حادثه توسط عوامل کلانتری محل.
 3.  تنظیم کروکی توسط عوامل راهور.
 4.  مراجعه زیان‌دیده یا بستگان درجه یک زیان‌دیده یا متوفی به کلانتری محل جهت تنظیم شکوائیه علیه مقصر متواری.(در صورت که عوامل راهور در صحنه حضور نداشته باشند می‌بایست توسط رئیس کلانتری یک تقاضانامه ترسیم کروکی صحنه به هم خورده به حضور  قاضی دادگستری محل ارسال گردد)
 5. معرفی کارشناسان راهور یا کارشناس رسمی دادگستری جهت ترسیم کروکی صحنه به هم خورده. (در صورت حضور نداشتن عوامل راهور در زمان حادثه)
 6. در صورتی که خسارت مالی باشد اصل کروکی به همراه مدارک بیمه بدنه و ثالث به بیمه ارائه می‌گردد. (استفاده از مزایای جانشینی در بیمه بدنه)
 7. در صورتی که خسارت منجر به جرح یا فوت شده باشد می‌بایست مراحل ذیل را تا صدور رأی دادگاه ادامه داد، اما نیاز نیست برای دریافت خسارت خودرو منتظر به صدور رأی دادگاه شد این موضوع فقط برای تصادفات جانی صدق می‌کند.
 8. معرفی زیان‌دیده یا زیان‌دیدگان به پزشکی قانونی. (معرفی به پزشکی قانونی در مراحل اولیه از سوی کلانتری صورت می‌گیرد و مراجعات بعدی به پزشکی قانونی نیاز به اخذ نامه از کلانتری.

۱۲- آیا در تصادفات، افت قیمت خودرو قابل مطالبه است، ملاک محاسبه افت قیمت چیست؟
بله افت قیمت قابل مطالبه می باسد، برای این منظور معمولا کارشناس دادگستری تعیین شده و در خصوص افت قیمت نظر می دهد.

۱۳- ماشینی را خریداری کردم که فروشنده به شرط سلامت و نداشتن عیب و نقص به بنده فروخته است. الان متوجه شدم که ماشین عیب و ایراد دارد. فروشنده زیر بار نرفت. البته سند هم بنام زدیم. آیا میتوانم از راه قانون کاری را پیش ببرم؟
اگر تمام خیارات من جمله خیار عیب را از خود ساقط نموده اید، امکان طرح هیچ دعوای حقوقی نخواهد بود؛ لکن چنانچه این خیار را از خود سلب نکرده اید می‌توانید یا معامله را فسخ کنید و یا مطالبه ارش ( مابه التفاوت سالم و معیوب) نمایید.
 چنانچه فروشنده، عیبِ مبیع را به جهت مخفی ماندن از شما پنهان نموده باشد، به استناد خیار تدلیس می‌توانید دعوی فسخ مطرح نمایید.

۱۴- من بر اثر تصادف پایم شکسته و ۸ماه طول درمان گرفتم، حال سوال بنده در اینجاست که بر اثر این تصادف، گوشی یک نیم میلیونی بنده شکسته است، آیا من میتوانم هزینه گوشی و هزینه هایی که طی این مدت انجام داده ام و هزینه هایی که در اینده برای بیرون اوردن پلاتین خواهم کرد و از کار اخراج شدنم را از طرف مقابل بگیرم؟
امکان مطالبه خسارات وارده به وسایل شما در هنگام تصادف مانند تلفن همراه، ساعت … وجود خواهد داشت. همچنین می توانید اجرت المثل ایامی که بواسطه شکستگی پا در شغل خود حاضر نبوده اید را نیز بگیرید. چنانچه خواسته های بیشتری دارید، می توانید در دادخواست خود ذکر نمایید تا قاضی مربوطه نسبت بدان ها تعیین تکلیف نماید.

۱۵- آیا نصب میکروفن برای شنود مکالمات پرسنل در محل کار، بدون اطلاع ایشان جرم است؟
بله با تصویب قانون جرایم رایانه ای، اکنون این عمل بدون اطلاع کارکنان جرم است و مجازات دارد.

۱۶-چگونه می‌توان پولی که اشتباها به حساب دیگری واریز شده را دریافت کرد؟
 بر اساس قانون، کسی که عمداً یا  اشتباهاً، یا اجباراً چیزی که مستحق آن نبوده است را دریافت کند، ملزم است در هر صورت آن را به مالک تسلیم نماید.
برای این منظور ابتدا شخص می‌بایست دو مورد ذیل را در دادگاه اثبات نماید:

۱- بدهکار نبودن خود
۲-اشتباه در پرداخت کردن

از طرف دیگر باید بیان داشت کسی که مالی را بدون حق دریافت کرده است، خواه عمدی یا اشتباهی، ضامن می‌باشد.

۱۷- حذف واقعه ازدواج و طلاق از شناسنامه چگونه است؟
⬅️چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.
⬅️حذف نام مرد از شناسنامه زن تنها در صورتی امکان پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه بودن زن مطابق احکام قضایی و سند طلاق قابل استنباط باشد.
⬅️همچنین اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‌تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه‌اش اقدام و نام همسر فوت شده را از شناسنامه‌اش حذف کند.

۱۸- در موارد خاص مانند فوت بستگان نزدیک و یا ازدواج، آیا کارگر باید از مرخصی سالانه خود استفاده کند یا مرخصی خاصی برای او در قانون کار در نظر گرفته شده است؟
طبق ماده ۷۳ قانون کار کلیه کارگران مشمول این قانون در موارد ازدواج دایم، فوت همسر، پدر، مادر و فرزندان حق برخورداری از ۳ روز مرخصی با استفاده از مزد را خواهند داشت. این مرخصی با مرخصی استحقاقی سالانه کارگران بی ارتباط بوده و جداگانه قابل استفاده می باشد. ضمناً زمان استفاده از ۳ روز مرخصی موضوع ماده ۷۳ قانون کار همزمان با فوت همسر، پدر، مادر و فرزندان و یا ازدواج دایم بوده و قابل انتقال و استفاده در زمانهای دیگر نمی باشد.

۱۹- اگر شخصی به دیگری وکالت بلاعزل دهد که خودروی وی را بفروشد، لیکن بلافاصله خودش اقدام به فروش آن نماید آیا این معامله اعتبار قانونی دارد؟ 
پاسخ این سؤال مثبت است، زیرا موکل حق دارد انجام هر عملی را که به دیگری اختیار داده است، خود رأساً انجام دهد، بنابر این بلاعزل بودن وکیل، مانع از انجام عمل مورد وکالت نمی شود.

۲۰- چنانچه شخصی آپارتمانی را خریداری کرده باشد و برای یکماه بعد قرار محضر گذاشته شده باشد ولی قبل از رسیدن به تاریخ محضر فروشنده فوت کند، آیا اعتبار مبایعه نامه از بین می رود و معامله رسمیت ندارد؟
خیر ـ در هر صورت مبایعه نامه معتبر است و ورثه متوفی نسبت به تمام شدن تعهدات وی مسئول خواهند بود و در صورت امتناع و با توجه به درخواست خواهان، دادگاه دستور الزام به تنظیم سند رسمی خواهد داد.

۲۱- به شخصی ماشین فروختم و شرط کردم که اگر چکهایت پاس نشد معامله فسخ می شود که همین اتفاق هم افتاد و چک هایش پاس نشد آیا من می توانم ماشین را از جلوی درب منزلش بردارم ؟ (به دلیل اینکه شرط من را قبول کرده و با این اوصاف من حق فسخ معامله را دارم ) اگر این کار را انجام دهم آیا جرم است ؟
خیرـ شما نمی توانید بدون اطلاع خریدار ماشین را بردارید و اگر این کار را انجام دهید مرتکب جرم شده اید وآن شخص از شما بعنوان سرقت می تواند شکایت نماید ، زیرا اِعمال حق فسخ یا باید با توافق باشد یا از طریق دادگستری، و الا نمیشود ذیحق خودش به ادعایش رسیدگی کند و خودش بنفع خود حکم بدهد و خودش هم حکم را اجرا کند.

۲۲- دوره آزمایشی کار در قانون کار چگونه است؟
طرفین می‌توانند با توافق یکدیگر مدتی را به نام دوره آزمایشی کار تعیین نمایند. در خلال این دوره هر یک از طرفین حق دارد، بدون ‌اخطار قبلی و بی‌آنکه الزام به پرداخت خسارات داشته باشد، رابطه کار را قطع نماید.
 در صورتی که قطع رابطه کار از طرف کارفرما باشد وی ملزم به ‌پرداخت حقوق تمام دوره آزمایشی خواهد بود و چنانچه کارگر رابطه کار را قطع نماید کارگر فقط مستحق دریافت حقوق مدت انجام کار خواهد بود.

۲۳- 

۱بهترین نوع ثبت شرکت کدام می باشد ؟
در کشور ایران عمومی ترین نوع شرکت هایی دارای آمار ثبت بالا در اداره ثبت شرکتها دارد ، شرکت با مسئولیت محدود و یا شرکت سهامی خاص می باشد .

۲-  آیا برای ثبت شرکت در شهرستان ها هم نیاز به گواهی عدم سوء پیشینه هست؟
بله . گواهی عدم سوء پیشینه اعضاء بهمراه سایر مدارک ارائه باید ارائه شود .

۳- دفتر پلمپ روزنامه چیست ؟
همانطور که از اسم این دفتر هم پیداست اطلاعات در آن باید به صورت روزانه وارد شود، این اطلاعات شامل : صادرات، واردات و تمامی درآمد ها و هزینه ها می باشد.

۴- جواز تاسیس چیست ؟
جواز تاسیس نوعی موافقت اصولی از طرف سازمان صنایع و معادن می باشد که پس از ارائه طرح توجیهی و قبول آن توسط کارشناس، از اداره مذکور صادر می گردد.

۵- شرکت های مسئولیت محدود و سهامی خاص و سهامی عام به ترتیب باید چند نفر عضو داشته باشند ؟
در ایران شرکتهای مسئولیت محدود می بایست حداقل از ۲ نفر، سهامی خاص از ۳ نفر، سهامی عام از ۵ نفر، و شرکتهای تعاونی از ۷ نفر تشکیل شوند.

۶- از بین سهامداران شرکت تعاونی چند نفر باید مدرک مرتبط داشته باشند ؟
حداقل تعداد سهامداران در این نوع شرکتها ۷ نفر می باشد که می بایست از بین این تعداد حداقل ۲ نفر دارای مدرک تحصیلی و یا جواز کسب مرتبط با موضوع تعاونی مورد تقاضا باشند.

۷- آیا میتوان با ۴ نفر سهامدار شرکت تعاونی به ثبت رساند ؟
خیر . برای ثبت شرکت تعاونی ، باید حداقل ۷ نفر به عنوان سهامدار داشته باشید.

۸- مهمترین موارد در موضوع فعالیت موسسات چیست ؟
مهم ترین موارد در موضوع فعالیت موسسات ارائه خدمات و مشاوره می باشد که این کار در موسسات غیرانتفاعی مانند سندیکاها،انجمن ها،NGO ها و… دارای مزیت مالی نبوده و در موسسات انتفاعی که شرکاء آنها را اشخاص حقیقی تشکیل می دهند دارای ارزش مالی نیز می باشد.

۹- شرکت های با مسئولیت محدود چه نوع شرکتی میباشند ؟
این نوع شرکتها با حداقل ۲ نفر شریک قابل ثبت می باشند و برای ثبت آنها نیازی به واریز سرمایه و مسدود نمودن آن در بانک نمی باشد،لازم به ذکر است شرکتهای با مسئولیت محدود کارآمدترین نوع شرکتها می باشند و از لحاظ آماری بیشترین تعداد ثبت را در بین سایر شرکتها دارند.

 ۱۰- در کل چند نوع شرکت تعاونی داریم ؟
شرکتهای تعاونی به ۳ نوع تولیدی ، توزیعی و تولیدی توزیعی تقسیم می شوند.

۱۱- آیا اگه شرکتی نسبت به درج کد اقتصادی بی اعتنایی کند جریمه می شود ؟
عدم رعایت قوانین مانند خود داری از صدور صورت حساب،عدم درج کد اقتصادی وبی اعتنایی به دفاتر مالیاتی از این لحاظ طبق ماده ی ۸ قانون تعزیرات شامل جرایم زیر می شود :

 • بار اول ۲ برابر مبلغ معامله
 • بار دوم تعطیلی محل کسب و جلوگیری از فعالیت مربوطه به مدت ۳ماه
 • بار سوم حبس از ۳ تا ۶ ماه برای شخص متخلف و همچنین برای اشخاص حقوقی شامل مدیر و مسئولان ذیربط می شود .

۱۲- آیا برای ثبت چند برند به صورت همزمان تنظیم یک اظهارنامه کافی می باشد ؟
خیر برای ثبت همزمان چند برند جداگانه، برای هر کدام باید به صورت جداگانه اظهارنامه تنظیم و به اداره ثبت مالکیت صنعتی تسلیم نمود .

۱۳- بعد از اینکه نام مناسبی برای برند محصولات خود انتخاب کردیم اقدام بعدی چیست؟
پس از انتخاب نام مناسب برای برند می بایست نسبت به تنطیم اظهارنامه اقدام نمود،این اظهارنامه به صورت الکترونیکی بوده و می بایست از طریق سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس http://iripo.ssaa.ir/ اقدام گردد.

۱۴- آگهی نوبت اول در پیگیری ثبت برند به چه معنا می باشد ؟
آگهی نوبت اول به معنی قابل ثبت بودن برند و موافقت اداره با ثبت آن می باشد که در این صورت می بایست نسبت به ارائه فیزیکی مدارکی که در اظهارنامه اولیه بارگذاری شده اند اقدام نمود.

۱۵- مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت چیست ؟

 • رونوشت برابر با اصل مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه اوراق ثبتی شرکت که ذیل تمام صفحات به امضاء اعضاء رسیده باشد

(در شرکتهای سهامی خاص و تعاونی ها ارائه گواهی بانکی مبنی بر واریز ۳۵ درصد سرمایه شرکت الزامی است)

۱۶- زمینی راخریداری کرده ام از مالک به صورت قولنامه ای، حتی خود مالک هم سند رسمی ندارد؛ چون به ایشان ارث رسیده؛ ولی اسناد و مدارک انحصار وراثت دارد. چگونه این زمین رو به صورت رسمی ثبت و برای آن سند بگیرم؟
شما می بایست مبادرت به طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی بیع به طرفیت فروشنده (احد از وراث به جهت انتقال قراردادی به شما) و نیز تمامی وراث مالک اول ملک (به جهت قائم مقامی ایشان) نموده و دادگاه با فرض عدم خدشه به صحت یا اصالت بیع نامه ابرازی و  پس از احرازِ انتقال به شما، مبادرت به صدور حکم الزام ورثه به تنظیم سند رسمی به نام شما خواهد نمود.

۱۷- چنانچه بعد از امضاء یک سند دفترخانه مشخص شود شخصی به جای شخص دیگری (مثلاً خواهر یا برادرش یا شخص ثالثی) امضاءکرده تکلیف سند چیست وچه عنوانی دارد؟ و چناچه طرفین فوت کرده باشند چطور؟
چنانچه شخصی که سند انتقال قطعی را امضاء کرده سمت نداشته باشد قطعاً آن سند جعلی است و امضاء کننده مرتکب جرم شده است و سند نیز قابل ابطال می باشد و فوت خریدار و یا فروشنده اثری در مجعول بودن سند و امکان ابطال آن ندارد.

۱۸- 

۱- الزام به تنظیم سند رسمی در صورتیکه گواهی عدم حضور گرفته نشده باشد چگونه است؟
اخذ گواهی عدم حضور مربوط به مطالبه خسارت و ضرر و زیان میباشد نه تنظیم سند رسمی.

۲- اگر در مبایعه نامه تاریخ تنظیم سند قید نشده باشد میتوان فروشنده را ملزم به تنظیم سند رسمی کرد؟
اولا باید مبایعه نامه تاریخ دقیق تنظیم سند قید شود ثانیا در غیر این صورت میتوانید با تنظیم دادخواست فروشنده را از طریق دادگاه ملزم به تنظیم سند در تاریخ مشخصی کنید.

۳- در صورتیکه در تاریخ قید شده در مبایعه نامه سند حاضر نباشد خریدار چه کار باید کند؟
خریدار باید دادخواست برایتنظیم سند به طرفیت فروشنده تنظیم کند و در هر حال فروشنده ملزم به تنظیم سند است.

۴- اگر میزان خسارت تاخیر تادیه در مبایعه نامه مشخص نشده باشد ضرر و زیان به خریدار تعلق میگیرد؟
در این صورت کارشناس دادگستری مبلغی را به عنوان خسارت تاخیر در نظر خواهد گرفت.

۵- در صورتیکه خریدار قبل از تنظیم سند رسمی فوت کند چه خواهد شد؟
پس از فوت فروشنده باید دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را به طرفیت وراث ایشان تنظیم نماید.

۶- آیا بدون سند رسمی میشود دادخواست خلع ید را تنظیم کرد؟
خیر برای ارائه دادخواست خلع ید ارائه اصل سند مالکیت الزامی است یعنی باید مالکیت خواهان خلع ید ابتدا اثبات شود.

۷- آیا دادخواست خلع ید را میتواند از طریق شکایت کیفری پیگیری کرد؟
خیر خلع ید دعوایی حقوقی میباشد و امکان طرح شکایت کیفری وجود ندارد.

۸- در صورتیکه متصرف ملک مالک را بدون قرارداد تصرف کرده باشد خواهان چه کاری باید انجام دهد؟
خواهان میتواند هم از طریق شکایت کیفریتصرف عدوانی و هم از طریق دادخواست حقوقی خلع ید طرح دعوا کند.

۹- آیا خانه ای که در شان محکوم به پرداخت بدهی است جزو مستثنیات دین‌محسوب و نمیتوان آن را توقیف کرد؟
در شان بودن به تشخیص دادگاه میباشد مانند یک واحد آپارتمان ۸۰ متری البته متناسب با وضعیت محکوم علیه.
اگر واحد مسکونی به متراژ بزرگتر باشد یا منزلی در دو طبقه باشد، دادگاه اجرای حکم اقدام به فروش متراژ بزرگتر نموده و به میزان متناسب با شان محکوم علیه از وجه حاصل از فروش برای وی حفظ و مابقی را به محکوم له پرداخت میکند یا در مورد منزل دو طبقه، اقدام به توقیف و فروش یک طبقه خواهد نمود.

۱۰- هزینه دادرسی چیست؟
از لحاظ هزینه، هزینه دادرسی در مرحله تجدیدنظر به مانند واخواهی برابر با ۴ درصد محکومٌ به است. در حالیکه هزینه دادرسی دعاوی مالی در مرحله اعاده دادرسی و اعتراض ثالث مطابق هزینه آن در مرحله فرجام خواهی ۵ درصد محکومٌ به است.
نکته‌ای که باید به آن توجه نمود این است که پس از مرحله‌ تجدیدنظر خواهی اصولاً آرای صادره قطعی خواهند شد و وارد مرحله‌ اجرا می‌شوند.
از طرق عادی اعتراض به آراء که بگذریم، طرق فوق‌العاده‌ اعتراض نسبت به آرای محاکم عبارتند از: فرجام‌خواهی، اعاده‌ دادرسی و اعتراض ثالث.

۱۱- ما یه دستگاه تراش داشتیم که دوماه پیش با کسی برای فروش صحبت کردیم. قرار شد ۵۵ تومن نقدی بفروشیم. بعد از دوماه ایشون فقط ۲۵ تومن دادن و برای بقیش امروز و فردا میکند، ما میتونیم دستگاه رو به شخص دیگه ای بفروشیم و پس از کسر خسارتی که در این دوماه بهمون خورده، بقیه پولشون رو بعد از فروش دستگاه برگردونیم؟؟؟
اگر با شخص اول معامله کرده اید دیگر نمی توانید دستگاه را به شخص دیگری بفروشید، صرفا محق هستید که الباقی طلب خود را در قالب دعوای مطالبه وجه اقامه کنید.

۱۲- آیا پول پیش اجاره مسکن “یا بعبارتی همان مبلغ ودیعه اجاره منزل “حسب تقاضای طلبکار قابل توقیف است یا خیر؟
✏️مطابق بند ز ماده ٢۴ قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی مصوب ١٣٩۴ این مبلغ جزو مستثنیات دین میباشدو قابل توقیف نیست، مگر اینکه قاضی تشخیص بدهد محکوم علیه ( بدهکار ) بدون پول پیش دچار عسرت نخواهد شد، که در اینصورت، قابل توقیف خواهد بود.
✏️البته در رویه برخی شعب دادگاهها بخصوص دادگاههای خانواده در خصوص مهریه ملاحظه میشود که اگر مبلغ ودیعه نسبتاً قابل توجه باشد، نصف انرا جزو مستثنیات دین حساب میکنند و نصف دیگر را توقیف مینمایند.
✏️ بعبارت دیگر هر گونه اعتراض نسبت به عدم رعایت مقررات مربوط به مستثنیات دین، از سوی هر یک از طرفین، در برگه “عادی ” و بدون هزینه دادرسی تقدیم دادگاه اجرا کننده حکم خواهد شد. رسیدگی به اعتراض مذکور و متعاقب تصمیم دادگاه هر انچه که باشد در این خصوص، قطعی خواهد بود.

۱۳- ️کسی که بدهی دارد و طلبکار از او شکایت کرده، در چه صورتی زندانی می شود؟
مطابق ماده ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، اگر پرداخت طلب  که دادگاه مبلغ آن را تعیین و حکم صادر کرده ممکن نگردد، چنانچه بدهکار تا سی روز پس از ابلاغ اجراییه، ضمن ارائه صورت کلیه اموال خود، دعوای اعسار خویش را اقامه کرده باشد، حبس نمی شود، مگر اینکه دعوای اعسار مسترد یا به موجب حکم قطعی رد شود، و در صورتی که دادگاه حکم به تقسیط دهد و مدیون توان پرداخت اقساط را نداشته باشد نیز دستور جلب وی صادر میگردد.

۱۴- ماشینی را خریداری کردم که فروشنده به شرط سلامت و نداشتن عیب و نقص به بنده فروخته است. الان متوجه شدم که ماشین عیب و ایراد دارد. فروشنده زیر بار نرفت. البته سند هم بنام زدیم. آیا میتوانم از راه قانون کاری را پیش ببرم؟
اگر تمام خیارات من جمله خیار عیب را از خود ساقط نموده اید، امکان طرح هیچ دعوای حقوقی نخواهد بود؛ لکن چنانچه این خیار را از خود سلب نکرده اید می‌توانید یا معامله را فسخ کنید و یا مطالبه ارش ( مابه التفاوت سالم و معیوب) نمایید.
چنانچه فروشنده، عیبِ مبیع را به جهت مخفی ماندن از شما پنهان نموده باشد، به استناد خیار تدلیس می‌توانید دعوی فسخ مطرح نمایید.

 

۱- شکایت کیفری فروش مال غیر بعد از اثبات مالکیت پذیرفته خواهد شد؟
بله بعد از اثبات مالکیت از طرف شما در صورتیکه اثبات شود فروش از جانب ایشان بدون وکالت از طرف شما و یا بدون اذن شما بوده است میتوانید شکایت کیفری فروش مال غیر را علیه ایشان تنظیم نمائید.

۲- اگر سازنده واحد خود را بدون اطلاع مالک بفروشد فروش مال غیر میباشد؟
شما میتوانید به دلیل اینکه ملک بین شما و ایشان مشاع میباشد در صورت انتقال ایشان ازحق شفعه خود استفاده کرده و ضمن مراجعه به دادگاه محل وقوع ملک تقاضای ابطال معامله را با توجه به قرارداد نمائید در نهایت میتوانید ضمن پرداخت سهم ایشان برای خرید آن اقدام نمائید.

۳- در صورت عدم انتقال سند خودروی رنو به دلیل فروش مال غیر چه اقدامی میتوان کرد؟
بله شما میتوانید شکایت کیفری فروش مال غیر علیه ایشان تنظیم کرده و بعد از اثبات ضمن فسخ قرارداد میتوانید ضرر و زیانی که در این حین برای شما بوجود آمده است را از ایشان مطالبه کنید.

۴- در صورتیکه فردی ادعا کند خانه را زودتر از خریدار خریده است چه شکایتی باید تنظیم شود؟
در صورت اثبات توسط قاضی مشخص خواهد شد که اولویت داشتن ملک با چه کسی است سپس میتوانید برای استرداد وجه خود و ضرر و زیان اقدام نمائید.

۵- در صورتیکه سند در رهن ایران خودرو باشد فروش خودرو فروش مال غیر است؟
خیر به دلیل اینکه سند خودرو به نام شما میباشد فروش مال غیر نخواهد بود و میتوانید ضمن دادن وکالت به دیگری برای فروش آن اقدام کنید.

۶- آیا آدم ربایی در زمره جرائم قابل گذشت است؟
خیرآدم ربایی در زمره جرائم غیر قابل گذشت میباشد به این صورت که اگر شاکی هم گذشت کند فقط موجب میشود تا در مجازات آدم ربا تخفیف قائل شود و به هیچ عنوان موجب از بین رفتن تمامی مجازات نمیشود.

۷- در صورتیکه راننده تاکسی در راه رساندن مسافر تغییر مسیر بدهد آدم ربایی میباشد؟
در صورتیکه راننده تاکسی مسافر را با زور و تهدید به محل دیگری انتقال دهد آدم ربایی میباشد.

۸- آیا مجازات شلاق نیز برای آدم ربایی در نظر گرفته خواهد شد؟
خیرمجازات آدم ربایی بین ۵ تا ۱۵۵ سال حبس میباشد و مجازات شلاق منظور نخواهد شد.

۹- آیا اگر بوسیله دوچرخه فردی ربوده شود آدم ربایی محقق شده است؟
بله منظور از وسیله نقلیه شامل دوچرخه هم خواهد شد استفاده از وسیله نقلیه موجب تشدید مجازاتآدم ربایی است.

۱۰- در صورتیکه فرزند کمتر از ۱۵ سال ربوده شود چقدر مجازات تعیین خواهد شد؟
ربودن فردی که کمتر از ۱۵ سال سن دارد موجب تشدید مجازات میباشد و ممکن است ۱۵ سال حبس در نظر گرفته شود.

۱۱- انتقال فرد از محلی به محل دیگر بدون زور و تهدید آدم ربایی میباشد؟
خیر جا به جا کردن و انتقال فرد از محلی به محل دیگر حتما باید با زور وتهدید و بدون رضایت فرد باشد تا بتوانیم آن را آدم ربایی تلقی کنیم.

۱۲- اگر فردی خواب و یا بیهوش باشد و به محلی دیگر برده شود آدم ربایی میباشد؟
بله در صورتیکه جا به جایی فرد بدون رضایت و حتی در حالت خواب و یا بیهوشی باشدآدم ربایی محقق شده است.

۱۳- اگر آدم مرده ای به محل دیگری برده شود آدم ربایی میباشد؟
خیر جا به جایی فرد از محلی به محل دیگر حتما باید در مورد انسان زنده باشد و حمل انسان مردهآدم ربایی نخوا 

۱۴- منفعت یک مال هم مال است مثل چی؟
مثل مال اجاره ای که منفعت آن متعلق به مستاجر است .

۱۵- منظور از لفظ ” اعیان ” توی مال چیه؟
اعیان جمع کلمه عین است به معنای هر مالی که در عالم خارج و واقعیت قابل لمس است 

۱۶- آیا هر تهدیدی جرم محسوب میشود؟
خیر هر تهدیدی جرم نمی باشد چنانکه اگر شخصی، دیگری راتهدید کند که اگر به مزاحمتهای خود ادامه بدهد باتوجه مدارکی که دارد نزد مراجع قضایی شکایت خواهد نمودچنین امری تهدید کیفری و مستوجب مجازات نمی باشد.

۱۷- آیا تهدید تلفنی و پیامکی قابل پیگیری است؟
بله تهدید چه به صورت حضوری انجام شده باشد و چه از طریق پیامک شده باشد از طریقمراجع قضایی قابل پیگیری میباشد.

۱۸- آیا می توانم با استناد به صدای ضبط شده شخصی که من را تهدید کرد از او شکایت کنم؟
می توانید با استناد به صدای ضبط شده بابت تهدید شکایت کنید و لیکن صدای ضبط شده تنها به علم قاضی کمک می کند و در صورتی که دلیل دیگری برای آن نداشته باشید ممکن است شکایت شما رد شود.

۱۹- اگر پسر، دختری را تهدید به انتشار عکس و فیلم شخصی او کند مجازات دارد؟
می توانید تحت عنوان تهدید به انتشار عکس و فیلم های شخصی از ایشان شکایت نمایید اما ممکن است در این حین رابطه نامشروع شما نیز اثبات شود که در اینصورت برای هر دو نفر شما مجازات در نظر گرفته می شود.

۲۰- از شخصی بابت تهدید شکایت کرده ام چه مجازاتی برای او در نظر می گیرند؟
مجازات تهدید تا ۷۴ ضربه شلاق یا از دو ماه تا دو سال زندان است.

۲۱- جعل امضا توسط فرد چگونه اثبات میشود؟
در صورتیکه شکایت کیفری جعل امضا در دادسرا مطرح کرده باشید چک برای کارشناسی به کارشناسان خط نگاری ارجاع خواهد شد و جعلی بودن آن مشخص خواهد شد.

۲۲- تشخیص فرد امضا کننده سند جعلی توسط کارشناس امکان پذیر است؟
مشتکی عنه میتواند هر گونه اتهام را انکار کند لذا اثبات ادعا در خصوص جعل با شاکی میباشد و فرد شاکی باید اثبات کند که ایشان جعل امضا کرده اند لذا کارشناس قادر به مشخص کردن جاعل نمیباشد.

۲۳- ادعای جعلی بودن قرارداد با یک برگ کپی امکان پذیر است؟
در صورتیکه فقط کپی قرارداد در اختیار باشد و اصل آن نباشد جعل اثبات نخواهد شد.

۲۴- آیا در صورتیکه سندی جعل و سپس از آن استفاده شود یک مجازات در نظر گرفته میشود؟
خیر مرتکب هم به مجازات جعل و هم به مجازاتاستفاده از سند مجعول محکوم خواهد شد.

۲۵- برای تنظیم شکایت کیفری جعل به کدام دادگاه باید مراجعه کرد؟
باید به دادسرای محلی مراجعه کرد که جعل در آن حوزه انجام شده است.

۲۶- در صورتیکه اموالی نزد فرد سپرده نشده باشد و تلف شود خیانت در امانت میباشد؟
برای تحقق جرم خیانت در امانت ،مال امانی باید توسط مالک یا متصرف قانونی به امین سپرده شود.

۲۷- در صورتیکه مال سرقت شده به امانت سپرده شود و تلف شود خیانت در امانت خواهد بود؟
سپردن مال باید از راه های قانونی صورت گرفته باشد پس اگر سارقمال مسروقه را نزد دیگری به امانت گذارد و امین به جای بازگردان مال آن را به ضرر سارق به صاحب اصلی کالا یا دولت بدهد یا اصلاَ از آن به نفع خود استفاده نماید ،مرتکب جرم خیانت در امانت نشده است.

۲۸- در صورتیکه فرد امین با خودروی مورد امانت مسافرکشی کند چه جرمی را مرتکب شده است؟
شخصی اتومبیل خود را به دوستش امانت می دهد تا در پارکینگ منزل خودش از آن نگهداری کند ولی دوست وی از آن اتومبیل برای مسافرکشی استفاده می کند مرتکب خیانت در امانت شده است.

۲۹- آیا مطالبه وجه چکی که به امانت داده شده است خیانت در امانت محسوب میشود؟
بله در صورتیکهچک به صورت امانت داده شده باشد نمیتوان برای وصول آن اقدام کرد و در این صورت خیانت در امانت قابل اثبات است.

۳۰- آیا به اجرا گذاشتن چک ضمانت موجب تحقق خیانت در امانت میشود؟
اگر مورد ضمانت انجام شده باشد وصول آن موجب خیانت در امانت خواهد بود.

۳۱- رابطه نامشروع با عکس های برهنه و پیامک ها خارج از فضای مجازی قابل اثبات است؟
بله حتمارابطه نامشروع با این مدارک قابل اثبات میباشد و مجازات آن را نیز ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی شلاق تا ۹۹ ضربه تعیین نموده است.

۳۲- رابطه نامشروع در فضای مجازی توسطپلیس فتا قابل اثبات است؟
بله در صورتیکه قاضی دستور بدهد مجازات شلاق برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد

۳۳- تفاوت مجازات زنا و رابطه نامشروع در چیست؟
در صورتیکه رابطه نامشروع اثبات شده باشد مجازات شما شلاق تعزیری میباشد و سوء پیشینه برای شما منظور نخواهد شد، این در حالی است که مجازات زنا در مواردی اعدام و گاهی رجم (سنگسار) و در مواردی ۱۰۰ ضربه شلاق حدی خواهد بود. و سوء پیشینه برای وی به مدت دو سال منظور خواهد شد.

۳۴- آیا ممکن است مجازات رابطه نامشروع حبس در نظر گرفته شود؟
خیر مجازات رابطه نامشروع فقط شلاق میباشد و مجازات حبس برای آن در نظر گرفته نخواهد شد.

۳۵- اگر همسرم به رابطه نامشروع با مرد مجردی در صورت پشیمانی اقرار کند مجازات خواهد شد؟
بله به دلیل اینکه رابطه نامشروع جزء جرائم غیر قابل گذشت است لذا در صورت عدم شکایت شما از ایشان نیز نماینده دادستان به آن رسیدگی خواهد کرد ولی در صورتیکه ایشان قبل از اثبات جرم اقرار و سپس توبه کنند احتمال زیاد بخشیده خواهند شد.

۳۶- آیا اگر شاکی رضایت دهد سارق تبرئه خواهد شد؟
خیر به دلیل اینکه جرم سرقت جزء جرائم غیر قابل گذشت است لذا در صورت رضایت شاکی نیز مجازات برای سارق در نظر گرفته خواهد شد.

۳۷- در صورت اتهام سرقت به کارگر و عدم اثبات آن کارگر چه اقدامی میتواند بکند؟
در صورتیکه کارفرما نتوانداتهام سرقت به کارگر را اثبات کند کارگر میتواند علیه کارفرما اعاده حیثیت کند.

۳۸- تبدیل حکم حبس به جزای نقدی در سرقت امکان پذیر است؟
تبدیل مجازات صرفا به دستور قاضی میباشد.لذا شما باید در صورتیکهسوء پیشینه نداشته اید از قاضی تقاضای تبدیل مجازات به جزای نقدی کنید.

۳۹- در صورتیکه جرم سرقت در ده سال پیش اتفاق افتاده باشد در حال حاضر سوء پیشینه وجود دارد؟
خیر بعد از گذشت ده سال در حال حاضر هیچ سوء پیشینه ای برای فرد وجود نخواهد داشت.

۴۰- مال سرقتی را بدون اطلاع از سرقتی بودن آن خریداری کردم ، حالا تکلیف من چیست؟
چنانچه شما فاکتوری از ایشان دارید که مشخص شود اجناس را بصورت قانونی خریداری کردید و شاهد هم داشته باشید ، همچنین در صورت عدم آگاهی از مال مسروقه و اثبات آن مجازاتی برای شما در نظر گرفته نمیشود و عین مال مسروقه در دست هر شخصی که باشد مالباخته حق دارد آنها را پس بگیرد و خریدار اموال مسروقه در صورت اثبات بی گناهی‌اش فقط حق مراجعه به سارقان را دارد آن هم نه از طریق کیفری بلکه باید علیه آنان مطابق مقررات دادخواست حقوقی تنظیم کند و وجه پرداخت شده را از آنان مطالبه کند. بنابراین خریدار اموال سرقتی هیچ حقی نسبت به مال مسروقه ندارد حتی اگر بابت آن وجهی داده باشد.

۴۱- آیا مجازات بی حرمتی و افترا برای فرد سوء پیشینه موثر ایجاد خواهد کرد؟
خیر مجازات تعیین شده برای توهین و افترا حسب مورد شلاق و حبس و جزای نقدی میباشد که در هر صورت سوء پیشینه موثر برای فرد ایجاد نخواهد کرد.

۴۲- در صورتیکه شخصی که به او توهین شده است گذشت کند آیا فرد مجازات خواهد شد؟
به دلیل اینکه جرم افترا جزءجرائم قابل گذشت میباشد لذا با گذشت شاکی دیگر مجازاتی برای فرد در نظر گرفته نخواهد شد.

۴۳- اگر شخصی که به او توهین شده است فوت کند ورثه ایشان میتوانند شکایت کنند؟
در صورتیکه شخص فوت شده شکایت خود را مطرح نکرده باشد و فوت کند به معنای گذشت ضمنی میباشد و دیگر شکایت ورثه مسموع نخواهد بود.

۴۴- آیا توهین و افترا با هم تفاوتی دارند؟
بله افترا به این معنی میباشد که عمل مجرمانه ای را صریحا به فردی نسبت دهیم ولی در توهین حتما لازم نیست که عمل مجرمانه باشد.

۴۵- تفاوت هتک حرمت با توهین و افترا چیست؟
هتک حرمت اعم از توهین و افترا میباشد و هر زمانیکه به فردی بی حرمتی میشود میگویند موجب هتک حرمت فرد شده است.

۴۶- مجازات حبس ضرب و جرح عمدی تبدیل به جزای نقدی میشود؟
در صورتیکه ایشان مجددا باعثضرب و جرح شما شده اند اگر رضایت ندهید حبس ایشان تبدیل به جزای نقدی نخواهد شد و فقط میتوانند تقاضای تخفیف در مجازات را کنند که پذیرفتن آن نیز با قاضی میباشد.

۴۷- در صورتیکه شاکی خصوصی رضایت دهد، مجازات حبس برای ضارب وجود دارد؟
در صورتیکه ضرب و جرح توسط ضارب موجب اخلال در نظم و امنیت جامعه نباشد حبس در نظر گرفته نخواهد شد.

۴۸- آیا فرد ضارب بعد از ضرب و شتم برایش سوء پیشینه منظور خواهد شد؟
در صورتیکه مجازات حبس بیش از دو سال برای فرد در نظر گرفته شود به مدت دو سالسوء پیشینه برایش منظور خواهد شد.

۴۹- آیا فردی که بینی اش شکسته شده میتواند فقط دیه بگیرد و رضایت بدهد؟
بله فرد مصدوم میتواند برای شکایت ومطالبه دیه اقدام کند و سپس رضایت دهد.

۵۰- در صورتیکه فرد مصدوم رضایت محضری داده باشد مجددا میتواند شکایت کند؟
خیر در صورتیکه شاکی رضایت داده باشد دیگر امکان شکایت در همان مورد وجود نخواهد داشت.

۵۱- قتل شبه‌ عمد چه ویژگی هایی دارد؟
در قتل شبه ‌عمد قاتل قصد رفتاری را نسبت به فرد دارد ولی قصد کشتن او را ندارد و کار قاتل نیز کشنده نیست ولی به طور اتفاقی باعث مرگ وی می‌شود. مثل این که شخص سالم و با جثه نسبتا خوبی را از جای کوتاهی پرت کنند ولی اتفاقا فرد مذکور پس از سقوط فوت کند.

۵۲- اگر والدین به قصد تنبیه فرزند خود او را بزنند و موجب مرگ او شود قتل عمدی میباشد؟
در این عمل والدین قصد کشتن فرزندشان را ندارند اما با تنبیه نادرست خود، اتفاقی باعث مرگ او می‌شوند. لذا به دلیل نداشتن قصد،قتل شبه عمد میباشد.

۵۳- قتل خطای محض چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
در این نوع قتل، قاتل نه قصد انجام کاری نسبت به فرد را دارد و نه قصد کشتن او دارد ولی به طور اتفاقی موجب قتل می شود. در واقع شخص مقتول اصلا مورد نظر قاتل نیست یعنی قاتل نه می‌خواهد مقتول را بکشد و نه درصدد انجام عملی در مورد مقتول است در واقع مقتول را اتفاقا هدف می‌گیرد و در نتیجه به قتل می‌رساند.

۵۴- اگر مادری در زمان شیر دادن به بچه موجب خفه شدن او شود چه نوع قتلی میباشد؟
مادری که در خواب و ناخواسته باعث خفه شدن نوزاد شیرخواره خود می‌شود، این عمل او بدون هدف بوده است و در واقع مادر نه قصد کشتن فرزندش را داشته نه حتی به آن فکر کرده است، بلکه بی اختیار کودک خود را به قتل رسانیده و مرتکبخطای محض شده است.

۵۵- آیا کشتن حیوانات موجب اجرای مجازات جرم قتل خواهد شد؟
موضوع جرم قتل انسان زنده است بنابراین اگر سر مرده ای بریده شود جنایت بر مرده است و قتل محسوب نمی شود. همچنین کشتن حیوانات نیز قتل محسوب نخواهد شد.

۵۶- یعنی گاو و تراکتور هم در دسته اموال غیر منقول است ؟
حیوانات و اشیایی که مالک آنها را برای زراعت در زمینش اختصاص داده است در دسته اموال غیرمنقول جای دارد.

۵۷- آیا پارتیشن هایی که برای تفکیک کردن اتاق به کار می رود جزئی از اموال غیر منقول است؟
اگر جدا کردن پارتیشن به محل نصب آن آسیب نزد ، منقول محسوب می شود.

۵۸- درختان کشاورزی هم جز اموال غیرمنقول محسوب می شوند؟
بله آنچه به واسطه طبیعت غیر قابل جا به جایی است جزء اموال غیرمنقول حساب می شود.

۵۹- متن مکالمات موبایل و تماس های دریافتی به دلیل مزاحمت تلفنی قابل رویت است؟
بله در صورت شکایتمزاحمت تلفنی تمامی تماس های دریافتی و … با حکم دادگاه و صدور دستور به پرینت از طریق مخابرات انجام خواهد شد و نیازی به جرم خاصی نخواهد بود.

۶۰- برای شکایت مزاحمت تلفنی باید به چه مرجعی مراجعه کرد؟
برای شکایت مزاحمت تلفنی میتوان هم از طریق مخابرات و هم از طریقدادسرای محل وقوع جرم اقدام کرد.

۶۱- اگر مزاحم تلفنی فحاشی هم کرده باشد چه شکایتی باید کرد؟
اگر توهین شدید و یا فحاشی هم صورت گرفته باشد، شاکی می تواند تقاضای «اعاده حیثیت» را هم مطرح کند.

۶۲- تماس هایی که مستمر نبوده موجب اثبات مزاحمت تلفنی خواهد شد؟
در این صورت مزاحمت تلفنی تلقی نخواهد شد و مزاحمت تلفنی باید در طول زمان و متوالی و به دفعات اتفاق افتاده باشد.

۶۳- مجازاتی که برای مزاحم تلفنی تعیین میشود چقدر است؟
برای مزاحمان تلفنی مجازات حبس و جزای نقدی در نظر گرفته خواهد شد و بسته به نظر قاضی ممکن است مجازات حبس به حالت تعلیق در بیاید.

۶۴- در صورتیکه شاکی خصوصی رضایت دهد آیا مزاحم تلفنی مجازات میشود؟
بله با توجه به اینکه مزاحمت تلفنی جزءجرائم غیر قابل گذشت میباشد لذا اگر شاکی خصوصی هم رضایت بدهد مجازات مزاحم منتفی نخواهد شد.

۶۵- اگر فردی با سیم کارت دیگری برای افراد مزاحمت ایجاد کند چه کسی مجازات میشود؟
علی الاصول برای فردی که سیم کارت به نام او میباشد اخطاریه ارسال خواهد شد مگر اینکه ثابت کند در تصرف فرد دیگری بوده است.

۶۶- آیا مجازات شلاق هم برای مزاحم تلفنی وجود خواهد داشت؟
خیر فردی که مرتکب مزاحمت تلفنی شده است مجازات حبس و جزای نقدی خواهد داشت و شلاق برای مزاحمت تلفنی منظور نخواهد شد.

۶۷- سلام خسته نباشید،میخواستم بدونم جریمه حمل ٣ عدد آبجو بهنوش چقدر میشه؟
در صورتیکه سوء پیشینه موثر نداشته باشید مجازات حبس برای این مقدار منظور نخواهد شد و ممکن است حدودا دویست تا سیصد هزار تومان برای شما جزای نقدی در نظر گرفته شود.

۶۸- حکم شرب خمر برای اولین بار با توبه نامه چیست؟
مجازات شرب خمر ۸۰ ضربه شلاق حدی میباشد لذا در صورت توبه قاضی میتواند گذشت نماید یا در مجازات شما تخفیف قائل شود

۶۹- آیا میتوان شلاق حدی شرب خمر را به جزای نقدی تبدیل کرد؟
خیر شلاق حدی خریدنی نمیباشد و در صورتیکه محکوم به مجازات شلاق حدی شده باشید اجرا خواهد شد و دو سال هم سوء پیشینه خواهد داشت.زمان اجرا ممکن است یک یا دوماه بعد باشد یا زودتر .مشخص نیست

۷۰- اگر از مسافران یک راننده تاکسی مشروب گرفته شود مجازات خواهد شد؟در صورتیکه خودروی شما تاکسی باشد و اثبات کنید که آن دو نفر مسافران شما بوده اند شما مجازاتی نخواهید داشت لذا چگونه از دست پلیس فرار کرده اند؟ پلیس مطمئنا در تعقیب آنها خواهد بود

۷۱- با داشتن صورتجلسه نیروی انتظامی و نامه پزشکی قانونی از تاریخ وقوع درگیری چه مدت فرصت برای شکایت هست؟مطابق با ماده ۱۰۶قانون مجازات مصوب ۱۳۹۲ در جرائم تعزیری قابل‌گذشت هرگاه متضرر از جرم در مدت یک سال از تاریخ اطلاع از وقوع جرم، شکایت نکند، حق شکایت کیفری او ساقط می‌شود مگر اینکه تحت سلطه متهم بوده یا به دلیلی خارج از اختیار، قادر به شکایت نباشد که در این صورت مهلت مزبور از تاریخ رفع مانع محاسبه می‌شود.

در جرائم غیر قابل گذشت در صورتی امکان تعقیب متهم وجود دارد که از تاریخ وقوع جرم مشمول مرور زمان نشده باشد.

۷۲- چندی پیش در یک پارتی شبانه دستگیر شدم. به چه مجازاتی محکوم خواهم شد؟
در صورت دستگیری فردی در یک پارتی مختلط شبانه اصولا روش دادگاه ها بر این می باشد که عمل فرد را مصداق رابطه نامشروع دانسته و حسب ماده ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ وی را  مجازات می کنند.

🔴بدین ترتیب مجازات شلاق تا ۹۹ ضربه در انتظار شما خواهد بود.
🔴در صورتیکه افراد اقدام به نوشیدن مشروبات کرده باشند مجازات جداگانه آن نیز اعمال میگردد.

۷۳- شخصی در بیمارستان بیهوش شده و پسر بزرگ، انگشت پدر را در حال بیهوشی روی کاغذ گذاشته و سهم سایر ورثه را مال خود میکند. عنوان اتهامی آن چیست؟
موضوع مشمول ماده ۵۹۶ قانون مجازات اسلامی میباشد که عنوان سو استفاده از ضعف نفس اشخاص را دارد مجازات وی علاوه بر جبران خسارات مالی از شش ماه تا دو سال ‌حبس خواهد بود. و در صورت انطباق با جرم کلاهبرداری از یک تا هفت سال حبس متوجه وی است.
همچنین برگه تحصیل شده فاقد اعتبار بوده و کلیه انتقالات اموال ابطال خواهد شد.

۷۴- با سلام. ۶سال است که خودرو خود را با دادن وکالت جهت سند و فک پلاک فروخته ام، ۶ سال پیش به آخرین شخصی که ماشین را خریده، پیغام دادم که پلاک بنده را فک کند؛ ولی هنوز پلاک من روی خودروی ایشان نصب است. می خواهم بدانم مجازات چنین فردی چیست؟ و اگر خریدار خودرو تعویض پلاک‌ نکند،فروشنده‌ می‌تواند اتومبیل‌ را توقیف کند؟
🔻کوتاهی شما نیز در این خصوص محرز می باشد؛ چه اینکه می بایست در طی این سال ها با دیدن امتناع ایشان، از طرق قانونی اقدامات مقتضی را می نمودید.
🔻در هر حال از طریق مراجع قضایی نسبت به توقیف فیزیکی اتومبیل و فک پلاک اقدام نمایید.

۷۵- مجازات قانونی جرم  متلک گفتن به بانوان چه می باشد؟
متلک گفتن به بانوان نوعی جرم است و ۶ ماه حبس و تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیری را در پی دارد.

مطابق ماده ۶۱۹ قانون تعزیرات «هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض یا مزاحم اطفال یا زنان بشود یا با الفاظ و حرکات مخالف شئون و حیثیت به آنان توهین نماید ‌به حبس از دو تا شش ماه و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»
بنابراین متلک گفتن و ایجاد مزاحمت برای بانوان جرمی خاص و مختص بانوان می باشد.

۷۶- اگر بر یک جنایت دو نفر اقرار کردند دیه بر عهده کیست؟
هرگاه کسی اقرار به جنایت موجب دیه کند سپس شخص دیگری اقرار کند که مرتکب همان جنایت شده است و علم به دروغ بودن یکی از دو اقرار نباشد، مدعی مخیر است فقط از یکی از آن دو نفر مطالبه دیه کند.

۷۷- جنسی را خریده ام که اطلاعی از سرقتی بودنش نداشتم فعلا به قید وثیقه آزادم مرا راهنمایی کنید؟
در صورت عدم آگاهی از مال مسروقه و اثبات آن مجازاتی برای شما در نظر گرفته نمی شودبه دلیل اینکه شما سوءنیتی نداشته اید، بنابراین عین مال مسروقه در دست هر کس باشد مالباخته حق دارد آنها را پس بگیرد و خریدار اموال مسروقه در صورت اثبات بی گناهی‌اش فقط حق مراجعه به سارقان را دارد. بنابراین شخصی که مال مسروقه را خریداری کرده است، هیچ حقی نسبت به مال مسروقه ندارد حتی اگر بابت آن وجهی داده باشد.

۷۸- آیا پولی را که به کسی میدهیم تا به ما ماهیانه سود بدهد  ربا محسوب می شود؟
🔹برابر ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قراردادی از قبیل بیع، قرض، صلح و امثال آن جنسی را با شرط اضافه با همان جنسِ مکیل و موزون معامله نماید و یا زاید بر مبلغ پرداختی، دریافت نماید، ربا محسوب و جرم شناخته می‌شود.
🔹مرتکبین اعم از ربادهنده، رباگیرنده و واسطه بین آنها علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم می‌گردند.
🔹با عنایت به مطالب ذکر شده از طرف شما موضوع قرض نیست؛ چه اینکه در قرض، پرداخت سود و اضافه بر مبلغ اصلی منتفی است.

۷۹- مصدوم تصادف چه خساراتی را می تواند از مقصر طلب کند؟
امکان مطالبه خسارات وارده به وسایل شما در هنگام تصادف مانند تلفن همراه، ساعت … وجود خواهد داشت. همچنین می توانید اجرت المثل ایامی که بواسطه شکستگی پا در شغل خود حاضر نبوده اید را نیز بگیرید. چنانچه خواسته های بیشتری دارید، می توانید در دادخواست خود ذکر نمایید تا قاضی مربوطه نسبت بدان ها تعیین تکلیف نماید.

۸۰- برای شکایت از وکیل باید به کجا مرجعه کرد ؟
برای شکایت از وکیل باید ابتدا به کانون وکلایی که وکیل در آنجا عضو است مراجعه کرد که توضیحات کامل در خصوص آن در مقاله آورده شده است .

۸۱- شکایت از وکیل در کدام مرجع رسیدگی می شود ؟
ابتدا به موجه یا بلاوجه بودن شکایت علیه وکیل در دادسرای انتظامی وکلا رسیدگی شده و سپس در صورت صدور کیفرخواست توسط دادسرا ، پرونده در دادگاه انتظامی وکلا رسیدگی می شود.

۸۲- آیا می توان از رای دادگاه انتظامی وکلا تقاضای تجدید نظر کرد ؟
بله ، شاکی می تواند در صورتی که رای دادگاه انتظامی وکلا را ناعادلانه بداند ، از این رای در دادگاه عالی انتظامی قضات شکایت کند.

۸۳- آیا پولی را که به کسی میدهیم تا به ما ماهیانه سود بدهد  ربا محسوب می شود؟
🔹برابر ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قراردادی از قبیل بیع، قرض، صلح و امثال آن جنسی را با شرط اضافه با همان جنسِ مکیل و موزون معامله نماید و یا زاید بر مبلغ پرداختی، دریافت نماید، ربا محسوب و جرم شناخته می‌شود.
🔹مرتکبین اعم از ربادهنده، رباگیرنده و واسطه بین آنها علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم می‌گردند.
🔹با عنایت به مطالب ذکر شده از طرف شما موضوع قرض نیست؛ چه اینکه در قرض، پرداخت سود و اضافه بر مبلغ اصلی منتفی است.

۸۴- اگر شخصی به دیگری وکالت بلاعزل دهد که خودروی وی را بفروشد، لیکن بلافاصله خودش اقدام به فروش آن نماید آیا این معامله اعتبار قانونی دارد؟ 
پاسخ این سؤال مثبت است، زیرا موکل حق دارد انجام هر عملی را که به دیگری اختیار داده است، خود رأساً انجام دهد، بنابر این بلاعزل بودن وکیل، مانع از انجام عمل مورد وکالت نمی شود.

۸۵- چنانچه شخصی آپارتمانی را خریداری کرده باشد و برای یکماه بعد قرار محضر گذاشته شده باشد ولی قبل از رسیدن به تاریخ محضر فروشنده فوت کند، آیا اعتبار مبایعه نامه از بین می رود و معامله رسمیت ندارد؟
خیر ـ در هر صورت مبایعه نامه معتبر است و ورثه متوفی نسبت به تمام شدن تعهدات وی مسئول خواهند بود و در صورت امتناع و با توجه به درخواست خواهان، دادگاه دستور الزام به تنظیم سند رسمی خواهد داد.

۸۶- به شخصی ماشین فروختم و شرط کردم که اگر چکهایت پاس نشد معامله فسخ می شود که همین اتفاق هم افتاد و چک هایش پاس نشد آیا من می توانم ماشین را از جلوی درب منزلش بردارم ؟ (به دلیل اینکه شرط من را قبول کرده و با این اوصاف من حق فسخ معامله را دارم ) اگر این کار را انجام دهم آیا جرم است ؟
خیرـ شما نمی توانید بدون اطلاع خریدار ماشین را بردارید و اگر این کار را انجام دهید مرتکب جرم شده اید وآن شخص از شما بعنوان سرقت می تواند شکایت نماید ، زیرا اِعمال حق فسخ یا باید با توافق باشد یا از طریق دادگستری، و الا نمیشود ذیحق خودش به ادعایش رسیدگی کند و خودش بنفع خود حکم بدهد و خودش هم حکم را اجرا کند.

۸۷- تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد چیست؟
تهدید به انجام عملی که ممکن است موجب ضرر آبرویی یا شرافتی یا افشای اسرار خانوادگی گردد، خواه تهدیدکننده به این واسطه تقاضای مال به قصد اخاذی کرده و یا نکرده باشد، جرم مستقلی است و تا هفتاد و چهار ضربه ‌شلاق و یا تا دوسال حبس برای آن در نظر گرفته ‌شده ‌است.
بنابراین همین‌که کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی (شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط ‌شده، فیلم و …) کرده باشد حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد، ارتکاب جرم تهدید از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت میباشد.

۱- مستاجر ما کرایه ۲ ماه را پرداخت نکرده. برای گرفتن حکم تخلیه چکار باید کرد؟
برای اینکه درخواست تخلیه ملک از سوی موجر وجاهت قانونی داشته باشد باید یا مدت اجاره منقضی شده باشد یا مستاجر بیش از سه ماه مبلغ اجاره را پرداخت نکرده باشد یا اینکه کاری برخلاف قرارداد اجاره انجام داده باشد. در این صورت می‌توانید خطاب به شورای حل اختلاف محل ملک‌تان درخواست صدور دستور تخلیه بنویسید. برای تخلیه ملک بر اساس ماده ۲ قانون مالک‌ و ‌مستاجر سال ۱۳۷۶ و آیین‌نامه اجرای آن باید تقاضای تخلیه کرد.

۲- در صورتیکه مستاجر ملک را تخلیه نکند میتوان دادخواست خلع ید داد؟
خیر در صورتیکه روابطه موجر و مستاجر حکم فرما باشد دادخواست خلع ید معنایی ندارد و باید برای تخلیه ید با توجه به قرارداد اجاره اقدام کرد.

۳- اگر مستاجر در حین استفاده از مال الاجاره، اجاره را پرداخت نکند مالک چه کاری باید بکند؟
مالک میتواند هم خود و هم با گرفتن وکیل برای دستور تخلیه اقدام کند و خلع ید معنایی ندارد.

۴- خانه ای دارم که اجاره داده ام و حدود هفت ماه از مدت اجاره باقی مانده ولی مستاجر میخواهد که خانه را تخلیه کند و پول پیش هم میخواهد. آیا قانونا این حق را دارد که تخلیه کند؟
اگر در اجاره نامه شرط نکرده باشید که مستاجر میتواند قبل از موعد تخلیه کند، حق تخلیه نخواهد داشت و اگر قبل از انقضای مدت اجاره عین مستاجره را تخلیه کند نه تنها حق مطالبه پول پیش را ندارد بلکه باید اجاره بهای زمان باقیمانده را هم پرداخت نماید مگر اینکه شما راضی باشید یا به نوعی توافق نمایید.

۵- آیا واحد مسکونی که مدتی تخلیه بوده است یا به ندرت از آن استفاده می شود از پرداخت شارژ معاف است؟
طبق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها پرداخت حق شارژ ساختمان بصورت ماهانه الزامی است،چه از آن استفاده بشود چه اینکه خالی بماند.
✳️حق شارژ و تعمیرات ساختمان به بودن یا نبودن افراد ارتباط ندارد.
✳️واحدهای خالی فقط از پرداخت هزینه آب یا گاز مشترک ساختمان معاف هستند.

۶- آیا واحد مسکونی که مدتی تخلیه بوده است یا به ندرت از آن استفاده می شود از پرداخت شارژ معاف است؟
طبق ماده ۴ قانون تملک آپارتمان ها پرداخت حق شارژ ساختمان بصورت ماهانه الزامی است،چه از آن استفاده بشود چه اینکه خالی بماند.
💢حق شارژ و تعمیرات ساختمان به بودن یا نبودن افراد ارتباط ندارد.
💢واحدهای خالی فقط از پرداخت هزینه آب یا گاز مشترک ساختمان معاف هستند.

۷- موجر (صاحبخانه) چگونه می تواند فورا مستاجر را وادار به تخلیه مورد اجاره نماید؟
پیش شرط این امر این است که قرارداد اجاره عادی یا رسمی، فرقی نمی کند اما حتماً باید در انتهای آن علاوه بر موجر و مستاجر، دو نفر شاهد قرارداد هم آن را امضا کرده باشند.
👇 وقوع  هر یک از موارد زیر برای دریافت دستور تخلیه فوری کفایت میکند:

۱⃣مدت اجاره منقضی شده باشد
۲⃣مستاجر از پرداخت بیش از سه ماه مبلغ اجاره، امتناع ورزد.
۳⃣ در صورت شرط عدم انتقال به غیر اجاره داده باشد یا محل مورد اجاره را مورد استفاده (غیر مشروع) کرده باشد و یا به هر علت دیگر…

در این صورت موجر می تواند به شورای حل اختلاف محل وقوع ملک مراجعه کند و خواسته ی خود را در دادخواست “دستور تخلیه” بنویسد نه “حکم تخلیه” و پس از بررسی این مرجع قضایی دستور تخلیه ملک صادر می شود.

۸- آیا خانه ای که در شان محکوم به پرداخت بدهی است جزو مستثنیات دین‌محسوب و نمیتوان آن را توقیف کرد؟
در شان بودن به تشخیص دادگاه میباشد مانند یک واحد آپارتمان ۸۰ متری البته متناسب با وضعیت محکوم علیه.
اگر واحد مسکونی به متراژ بزرگتر باشد یا منزلی در دو طبقه باشد، دادگاه اجرای حکم اقدام به فروش متراژ بزرگتر نموده و به میزان متناسب با شان محکوم علیه از وجه حاصل از فروش برای وی حفظ و مابقی را به محکوم له پرداخت میکند یا در مورد منزل دو طبقه، اقدام به توقیف و فروش یک طبقه خواهد نمود.

۹- من خانه ای اجاره کرده ام، الان مالک خانه را به شخص دیگری فروخته و صاحب جدید میگه من که با شما قرارداد ندارم و باید تخلیه کنید، آیا الان راهی هست؟
مالک جدید قائم مقام مالک قبلی نسبت به تعهدی است که با شما برقرار کرده هست و تمام حقوق شما محفوظ میباشد و تا اتمام قرارداد شما میتوانید در آن ملک سکونت داشته باشید.

۱۰- من یک طبقه بالای خانه ام را توسط بنگاه به شخصی اجاره دادم ولی الان پنج ماهه که اجاره نداده و اصلا به خانه هم سر نمیزند بنگاه هم جوابی به من نمیدهد باید چکار کنم؟  با تشکر
بنگاه این وسط مسئولیتی ندارد. میتوانید علیه مستاجر دعوی مطالبه اجاره بها طرح کنید و اگر حق فسخ در قرارداد به جهت عدم وصول اجاره بها داشته باشید، اجاره نامه را فسخ کنید.

۱۱- برگزاری مراسم در پیلوت و پارکینگ های مشاع چه قانونی دارد؟
🔸در بعضی موارد برخی افراد مراسم ها و جشن های خود را در پارکینگ برگزار می کنند که غالبا با سرو صدا همراه است و سبب ایجاد مزاحمت برای ساکنین می شود.
🔸بدانید که بر اساس ماده ۶۰قانون تملک اپارتمان ها استفاده از پارکینگ جهت برگزاری مجالس اختصاصی ساکنین صرفا با اجازه مدیر و کسب رضایت تمامی ساکنین امکانپذیر خواهد بود.
🔸در اینصورت جهت جبران هزینه های تحمیلی به ساختمان لازم است معادل چهار ماه شارژ به صندوق پرداخت گردد.
🔸البته در تبصره ۸این ماده آمده است که برگزاری مجمع عمومی ساختمان در محل پارکینگ از ماده فوق مسثنی است.

۱۲- هرگاه صاحب خانه، ملک خود را بفروشد، آیا قرارداد او با مستاجر به قوت خود باقیست و لازم نیست مستاجر با صاحب خانه جدید قرارداد دوباره امضا کند؟
 در زمانیکه فروشنده مالک ملک بوده و اقدام به انجام تعهدی کرده یعنی قرارداد اجاره ای تنظیم نموده طرفین باید نسبت به آن پایبند باشند، بنابراین بعد از هر گونه نقل و انتقال بر روی ملک مورد اجاره، حقوق ایجاد شده برای مستاجر تا زمان انقضاء قرارداد اجاره پا برجا می باشد و نه تنها تنظیم قرارداد جدیدی لازم نیست، بلکه مالک جدید تا انقضای مدت قرارداد، نمیتواند مستاجر را بلند کند.

۱۳- آیا استفاده واحدی از ساختمان مسکونی برای آرایشگاه زنانه منع قانونی دارد؟ واگر بله. بفرمائید کجا باید شکایت کرد؟
اگر از محل مسکونی استفاده تجاری می شود و ماهیت محل از جهت پروانه ساختمانی محلی برای سکنی باشد بله تخلف است. مرجع شکایت نیز کمیسیون‌ ماده ۱۰۰ می باشد.

۱۴- تکلیف مستاجر زمانی که مالک از گرفتن کلید خودداری می کند چیست؟
این مورد در ماده ۱۳ قانون رابطه مالک و مستاجر پیش‌بینی شده است و برابر آن «هر‌گاه مستأجر به علت انقضاء مدت اجاره یا در مواردی که به تقاضای او حکم فسخ اجاره صادر شده مورد اجاره را تخلیه کند و موجر از ‌تحویل گرفتن آن امتناع کند مستأجر مکلف است به وسیله اظهارنامه از موجر یا نماینده قانونی او تقاضا کند که برای تحویل مورد اجاره حاضر شود. ‌در صورتی که موجر ظرف پنج روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه حاضر نگردد مستأجر باید به دادگاه محل وقوع ملک مراجعه و تخلیه کامل مورد اجاره را ‌تأمین دلیل نماید و کلید آن را به دفتر دادگاه تسلیم کند. ‌از این تاریخ رابطه استیجاری قطع می‌شود و دفتر دادگاه ظرف ۲۴ ساعت به موجر یا نماینده قانونی او اخطار می‌کند که برای تحویل گرفتن مورد اجاره‌ و دریافت کلید حاضر شود تا زمانی که مستأجر به ترتیب فوق عمل نکرده باشد تعهدات او به موجب مقررات این قانون و شرایط اجاره‌نامه برقرار است.»
📣 نکته؛ در حال حاضر اقدامات فوق از طریق شورای حل اختلاف محل وقوع ملک انجام می شود.

۱۵- بنده یک مغازه اجاره کردم و با اتمام مدت قرارداد در انتهای سال اول، قرارداد را با مالک تمدید نکرده ام و به او اعلام شفاهی کرده ام که پول پیش را مسترد نماید اما مالک(موجر) هم از اجاره دادن مغازه و هم از ارائه پول پیش بنده سرباز می زند. بنده برای دریافت پول پیش چه کاری باید انجام بدهم؟
ابتدا برای ایشان یک اظهارنامه ارسال کنید و ضمن تخلیه ملک و تحویل کلید به شورای حل اختلاف، برای استرداد ودیعه و مطالبه ضرر و زیان در صورت دیرکرد اقدام نمائید.

۱۶- زمینی را قولنامه ای خریده ام که خود مالک هم به سبب اینکه زمین به اوارث رسیده است سند رسمی ندارد؛ اما اسناد ومدارک انحصار وراثت دارد. چگونه این زمین رو به صورت رسمی ثبت وبرای آن سند بگیرم؟
شما می بایست مبادرت به طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی بیع به طرفیت فروشنده که یکی از وراث است برای(انتقال قراردادی به شما) و نیز همه وراث مالک اول ملک (به سبب قائم مقامی ایشان) نموده و دادگاه با فرض مخدوش نبودن صحت یا اصالت بیع نامه ابرازی ،پس ازاحرازِ انتقال به شما، مبادرت به صدور حکم الزام ورثه به تنظیم سند رسمی به نام شما خواهد کرد.

۱۷- آیا حق کسب و پیشه را می توان در قرارداد ساقط کرد. برای مثال در اجاره نامه قید شود که مستأجرهنگام تخلیه مکان تجاری حق دریافت حق کسب و پیشه را ندارد؟
اگر موضوع سؤال در مورد مکان تجاری  که مشمول قانون ۱۳۵۶ می باشد پاسخ منفی است زیرا حق کسب و پیشه یا تجارت حقی است که با تخلیه محل کسب به مستأجر تعلق می گیرد و این حق قبل ازآن که ایجاد شود قابل اسقاط نیست و برای تحقق آن برخلاف حق سرقفلی نیاز به پرداخت وجهی به مالک نیست اما اگر مکانی برای تجارت و کسب اجاره شده و مستأجرهنگام تنظیم قرارداد وجهی به مالک نپرداخته باشد یا درقرارداد اجاره متعهد شود که درزمان تخلیه حق دریافت حق کسب و پیشه ندارد به چنین شرطی ترتیب اثرداده نمی شود و چنانچه موجر برای تخلیه مستأجر به دادگاه مراجعه کرده باشد دادگاه ضمن صدور حکم تخلیه حکم به پرداخت حق کسب و پیشه را نیز صادر می کند.

۱۸- فرق دعوای خلع ید وتخلیه چیست ؟
چنانچه بین مالک و متصرف قراردادی مانند اجاره درمیان باشد ، باید دعوای تخلیه مطرح شود . اما اگر قراردادی وجود نداشته باشد ، مالک می تواند با اثبات مالکیت خود ( ارائه سند مالکیت ) و اثبات این موضوع که تصرف بدون اجازه او ایجاد شده است دعوای خلع ید را مطرح کند.

۱۹- اعتبار استشهادیه محلی چقدر است ؟آیا قاضی می تواند فقط به استناد آن حکم صادر کند ؟
استشهادیه یکی از مدارک جنبی است که به اندازه دلیل عادی اعتبار دارد. قضات برای صدور رای غالباً در پی دلائل ، امارات و مستندات محکم تری هستند و غالباً استشهادیه را به عنوان قرینه می پذیرند .و صدور رای بستگی به نظردادگاه دارد چرا که دادگاه می تواند بنابرعلم خود و اوضاع و احوال پرونده حکم صادر کند.

۲۰- یک سال در یک آپارتمان ساکن بودم  و۵٠ میلیون تومان به عنوان پول پیش به موجر پرداخت کردم .به دلایلی نتوانستم در زمان مقرر خانه را تحویل دهم به همین سبب  ازدو ماه قبل به مشاور املاک گفتم که یک ماه بیشتردرخانه می مانم و این یک ماه را از پول پیش کم کند و موجرهم موافقت کرد .مشاوراملاک هم قراردادی برای مدت یک ماه اضافه نوشت و ما ومشاور املاک آن را امضا کردیم ،اما موجربه بهانه ی نبودن درکشور ومشغله های گوناگون قرارداد را امضا نکرد .حال  خانه را تخلیه کرده ایم اما موجرپول پیش مارا نمی دهد و می گوید :تا زمانی که کسی این خانه را رهن نکند چون قرارداد را امضاء نکرده ام برای یک ماه اضافه روزی ۴٠٠ هزارتومان باید بپردازی .این درحالی است که  اجاره خانه ما ماهی ٧ میلیون تومان بوده ،آیا این درست است که چون ایشان قرارداد را امضا نکرده ما باید بیشتر ازاجاره ماهانه به ایشان پول بدهیم،آیا این درست است ؟درضمن موجر وکیل هم هست .
خیردرست نیست . به این دلیل که بنگاه ازسوی وی وکالت داشته است و شما فقط باید مبلغ اجاره بها را به میزانی که بابت این یک ماه قید شده است بپردازید و بیشتر از این مبلغ را موجر نمی تواند از شما بگیرد.

۲۱- برای تخلیه خانه ۴۰ روز از مالک مهلت گرفتم . پیامک هایی که برایش فرستاده ام موجود است ، اکنون مرا به گرفتن جریمه تاخیرتهدید  و درخواست کرده که  روزی ۵۰ هزار تومن به عنوان تاخیر به او بپردازم .آیا درخواست مهلت که از طریق پیامک به اطلاع موجر رسیده است و پرداخت نکردن ودیعه مدرک محسوب می شود؟
خیر. از زمان پایان قرارداد اجاره ،موجر می تواند خسارت تاخیر در تخلیه را برابرقرارداد اجاره و یا نظرکارشناس درخواست کند و ارسال پیامک و … موجب نخواهد شد که مستاجر به موجرخسارت  ندهد.

۲۲- خانه ای را به مدت یکسال اجاره کرده ام و قرارداد دستی نوشته شد وخودم ومالک امضاکردیم. دراجاره نامه فقط مشخصات مالک ومستاجر وخانه واجاره بها واین جمله نوشته شده (هرگاه یکی ازدو طرف بخواهد پیش ازتاریخ انقضا، به قرارداد پایان دهد باید یکماه زود تربه طرف دیگراطلاع دهد وفرصت بخواهد.). وچیزی مبنی براینکه مستاجر موظف است تخلیه کند ذکرنشده است. اکنون بعد ازگذشت دوماه مالک ازمن خواسته که خانه راتخلیه کنم. من هم شرایط مالی لازم برای جابه جایی راندارم. باتوجه به شرط ذکرشده در قرارداد، آیا باید یک ماه دیگرخانه راتخلیه کنم یا اینکه می توانم تا پایان یکسال آنجا بمانم؟ اگر کار به دادگاه بکشد حق با چه کسی است؟
درصورتی که تخلیه زودتر ازموعد ازطرف مستاجر و یا موجردرقرارداد قید نشده باشد ،مالک تا ازپیش از پایان  قرارداد اجاره نمی تواند قرارداد را فسخ کند.

۲۳- چنانچه  اجاره نامه رسمی بوده و مستاجر اجاره بها را نپردازد، برای تخلیه ملک تجاری چه باید کرد؟ 
چنانچه  اجاره نامه رسمی بوده و مستاجراجاره بها را نپردازد، برای تخلیه ملک باید به اداره ثبت یا دفترخانه ای که سند اجاره درآنجا تنظیم شده است مراجعه کرد.

دراین مورد قانونگذارحقی را برای دارنده سند رسمی درنظرگرفته است تا بتواند بدون مراجعه به دادگستری و تنظیم داد خواست و پی آمد های آن ، مستاجر متخلف را به پرداخت اجاره بها یا تخلیه مورد اجاره ملزم کند . بنابراین موجردارنده سند رسمی اجاره هم می تواند به اداره ثبت یا دفترخانه تنظیم کننده سند وهم به دادگستری مراجعه کند .درضمن اگر به اداره ثبت مراجعه کرده باشد و پس از مراجعه از حق خودصرف نظر کند دادگاه های دادگستری موظفند به درخواست او رسیدگی کنند.

۲۴- موجر درچه صورت باید برای مستاجری که اجاره بها را پرداخت نمی کند اظهارنامه بفرستد تا بتواند ازمزایای قانونی برای تخلیه مکان های تجاری بهره مند شود؟
درصورتی که میان موجر و مستاجر قرارداد اجاره تنظیم نشده و یا اگر تنظیم شده رسمی نبوده و قرارداد عادی باشد، فرستادن اظهارنامه ضروری است.

۲۵- قانون تخلیه مکان های تجاری درصورت نپرداختن اجاره بها چیست؟
براساس قانون روابط موجرو مستاجرمصوب سال ۱۳۵۶، درصورت نپرداختن اجاره بها درمکان های تجاری ،قانونگذارحقی را برای دارنده سند رسمی درنظر گرفته است تا بتواند بدون مراجعه به دادگستری و تنظیم دادخواست ،مستاجر متخلف را به پرداخت اجاره بها یا تخلیه مورد اجاره ملزم کند.

۲۶- درصورتی که مستاجر اجاره بها را براساس مقررات پرداخت نکند و شرایط قانونی برای تخلیه او فراهم شود آیا نصف حق سرقفلی به او تعلق می گیرد؟
خیر، حق سرقفلی و یا حق کسب و پیشه به اوتعلق نمی گیرد و مورد اجاره ازتصرف او خارج می شود.

۲۷- برای اینکه موجر بتواند از حق تخلیه به سبب پرداخت نشدن اجاره بها بهره مند شود چه شرایطی باید وجود داشته باشد؟
این مورد با توجه به شرایط گوناگون دوحالت دارد:

حالت اول: اخطاریه ده روزه اداره ثبت (در مورد اجاره نامه رسمی) یا اظهارنامه (در مورد اجاره نامه عادی یا درمواردی که اجاره نامه موجود نیست) اولین باربه مستاجر ابلاغ می شود ومستاجر پس ازپایان مهلت ۱٠روزاجاره بها را پرداخت نمی کند، مستاجر پیش ازصدور حکم دادگاه، افزون براجاره بهای معوقه باید صدی بیست آن را به نفع موجردرصندوق دادگستری پرداخت کند که دراین حالت حکم تخلیه صادر نمی شود.

حالت دوم: مستاجر به منظوراذیت و آزارموجرهربارپس ازابلاغ اخطاریه یا اظهارنامه ده روزه درمهلت قانونی یعنی همان ده روزبه پرداخت اجاره بهای معوقه اقدام می کند. دراین صورت چنانچه مستاجر دوبار ظرف یکسال پس ازدریافت اخطاریه یا اظهارنامه به پرداخت اجاره بها اقدام کند و برای بارسوم اجاره بها را در مهلت قانونی پرداخت نکند، موجرمی تواند مستقیماً ازدادگاه درخواست تخلیه کند و دادگاه دیگرنمی تواند به مستاجر مهلت دهد یا او را از ارفاق حالت اول برخوردار کند و حکم تخلیه صادر می شود.

۲۸- مشاعات ساختمان شامل چه قسمت هایی می شود؟
بخش های مشترک مجتمع های آپارتمانی از قبیل زمین، تاسیسات گرمایشی و سرمایشی مشترک، چاه، انشعاب برق مشترک، بالابر، فاضلاب، انشعاب آب مشترک ، انبار مشترک، لوله ها و سیم های برق، اسکلت ساختمان، بام، راهرو و راه پله ها، درو پنجره ها در قسمت های عمومی، رختشوی خانه، حیات، محوطه ساختمان که بخشی از ملک است، حیات خلوت، اتاق سرایدار، نمای ساختمان، انبار عمومی و تلفن مرکزی دراصطلاح مشاعات ساختمان شناخته می شوند. آنچه که برابرصورت جلسه تفکیکی آپارتمان ها به آپارتمانی خاص اختصاص ندارد مشترک و مورد استفاده همه مالکان و متصرفان قانونی است. این بخش هاغیرقابل انتقال است وهرمالک یا قائم مقام او به نسبت مالکیت خود و مساحت آپارتمانش درآن ها به صورت مشترک و مشاعی سهیم است.

۲۹- مالک واحد زیرزمین آپارتمان ۶ واحدی کوچکی هستم ، قسمت روبروی من شوفازخانه بوده وهم اکنون تخلیه شده و همسایه ها از پکیج استفاده می کنند .آیا جزو مشاعات است ؟ و آیا می توانم آن را ازهمسایه ها خریداری کنم؟
آری جزو مشاعات است.هرمشاعی قابل خرید و فروش است . بنابراین برای خرید باید توافق کنید و دیگرصاحب خانه ها راضی باشند.

۳۰- درمتجمع مسکونی ۲۰۰ واحدی زندگی میکنیم که دارای محوطه ای مشاع  وبازبدون فضای سبز و…است . آیا درقانون برای برقراری آرامش و پایان تجمع ساکنان و به خصوص بازی بچه ها درمحوطه یاد شده درشب زمانی لحاظ شده است یا خیر؟
در این مورد هیئت مدیره ساختمان می توانند تصمیم گیری کنند.

۳۱- مدیرمجتمع برای شکایت ازساکنان درخصوص برخی امورمجتمع به کدام مرجع باید مراجعه کند؟
شورای حل اختلاف

۳۲- درپاره ای موارد دیده می‌شود بانوانی به دایرکردن آرایشگاه یا مشاغل دیگر درفضای مسکونی اقدام می کنند که موجب سلب آسایش و ایجاد مزاحمت‌ برای سایر ساکنان می‌شود. آیا می توان در مجتمع های مسکونی این مشاغل را دایر کرد؟
بر اساس ماده ۵۰ ،ساختمان صرفاً محل مسکونی بوده و هرگونه استفاده تجاری و اداری از آپارتمان‌ها ممنوع است.

۳۳- آیا قانونی در باره استفاده غیرمتعارف مهمانان یکی از واحدها از پارکینگ ساختمان وجود دارد؟
براساس ماده ۵۲ هر یک ازواحدهای ساختمان فقط یک پارکینگ دارند ومالک مجازبه پارک فقط یک خودرو است که محل آن در صورت جلسه تفکیکی ساختمان مشخص شده و درساختمان نیزبا نصب پلاک معیّن می‌تواند مشخص شود. پارک خودرو درغیر ازپارکینگ اختصاصی هر واحد وهمچنین پارک خودرو درمحل‌های مشاع درون پارکینگ که به منظور راحتی تردد و دورگرفتن خودروها درنظر گرفته شده، ممنوع است.

همچنین براساس ماده ۶۰ استفاده ازپارکینگ برای برگزاری مجالس اختصاصی ساکنان صرفاً با اجازه مدیر وکسب رضایت همه ساکنان امکانپذیر است . دراینصورت برای جبران هزینه‌های وارده به ساختمان لازم است معادل چهار ماه شارژ به صندوق پرداخت شود. البته در تبصره ۸ این ماده آمده است که برگزاری مجمع عمومی ساختمان در محل پارکینگ از این مورد مستثنی است.

۳۴- انباری واقع درزیرپله زیرزمین برای کدام واحد است؟
براساس ماده ۵۵ انباری واقع درزیرپله زیرزمین محل قراردادن وسایل سرایدار بوده و فضاهای اضافی دراتاقک آسانسور درپشت ‌بام و اتاق تأسیسات در پارکینگ صرفاً برای قراردادن وسایل مرتبط با ساختمان خواهد بود. دربرخی موارد دیده می‌شود که واحدی اقدام به بردن اسباب با آسانسور می‌کند یا نخاله‌های باقی مانده از تعمیرا ت واحد خود را با آسانسور جابه‌ جا می‌کند .در این گونه موارد نیز قانونگذار چاره‌ ای اندیشیده است. بر طبق ماده ۵۶ اسباب‌ کشی و حمل مصالح ساختمانی و نخاله‌های ناشی از تعمیرات با آسانسور ممنوع بوده و سرایدارمکلّف به ممانعت از انجام این عمل خواهد بود.

۳۵- مهمانی‌های خارج از زمان معمول چگونه باید برگزار شود؟
طبق ماده ۵۹ در مهمانی‌های شب‌ های غیرتعطیل بعد از ساعت ۲۲ و در شب‌های تعطیل بعد از ساعت ۲۴ رعایت سکوت کامل درساختمان از لحاظ صدای مهمانان و صدای موسیقی الزامی است.

۳۶- قوانین و شرایط برگزاری مراسم در پیلوت و پارکینگ های مشاع چیست؟
🔹در بعضی موارد برخی افراد مراسم ها و جشن های خود را در پارکینگ برگزار می کنند که غالبا با سرو صدا همراه است و سبب ایجاد مزاحمت برای ساکنین می شود.
🔹بدانید که بر اساس ماده ۶۰قانون تملک اپارتمان ها استفاده از پارکینگ جهت برگزاری مجالس اختصاصی ساکنین صرفا با اجازه مدیر و کسب رضایت تمامی ساکنین امکانپذیر خواهد بود.
🔹در اینصورت جهت جبران هزینه های تحمیلی به ساختمان لازم است معادل چهار ماه شارژ به صندوق پرداخت گردد.
🔹البته در تبصره ۸این ماده آمده است که برگزاری مجمع عمومی ساختمان در محل پارکینگ از ماده فوق مسثنی است.

۳۷- یکی از واحد های مجتمع مسکونی ۱۰ واحدی، مدت زیادی است که هزینه شارژ خود را پرداخت نکرده است، باید قانونا چه کاری انجام دهیم؟
بر اساس مقررات ماده ۱۰ مکرر قانون تملک آپارتمانها، برای حل این مشکل، مدیر یا هیات مدیره ساختمان میتوانند اظهار نامه ای برای مالک یا استفاده کننده واحد مربوطه ارسال کنند و در آن صورت ریز مطالبات را قید و مطالبه کنند. در صورتی که باز هم پرداخت نشد، ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ می توانند از دادن خدمات مشترک به وی جلوگیری کنند و در صورت ادامه امتناع از پرداخت، از اداره ثبت در خواست صدور اجراییه کنند.

۳۸- 

 

۱- آیا زنی که شوهر و فرزند دارد، در صورت فوت، خواهران‌ و برادرانش هم از او ارث می‌برند؟
برادر و خواهر جزء طبقه دوم وراث بوده و با وجود فرزند و همسرِ متوفی، از وی ارث نخواهند برد؛ لکن مادرِ متوفی جزو وراث خواهد بود.

۲- محل طرح دعوا چگونه تعیین می شود ؟

🔰در امور خانواده، چنانچه هر یک از زوجین در محل های متفاوتی طرح دعوی کرده باشند، دادگاهی که دادخواست اول به آن داده شده است، اختیار رسیدگی دارد.
🔰همچنین، در دعاوی خانوادگی، زوجه میتواند در محل سکونت خود اقامه دعوی کند.
🔰زوجه علاوه بر محل اقامت زوج و محل اقامت خود، میتواند برای مطالبه مهریه به دادگاهی رجوع کند که عقد نکاح در حوزه آن واقع شده است.

۳- زن شوهرداری با مرد دیگری رابطه زناشویی داشته است، آیا این زن میتواند بعد از طلاق از شوهرش با همان مرد ازدواج کند؟

خیر، در صورت بروز این رابطه ی زن شوهردار با مرد دیگر، تا ابد به آن مرد حرام می شود اصطلاحا حرام موبد و حتی بعد از طلاق از شوهر خود نیز نمیتواند با آن مرد ازدواج کند.
(نظر اجماع این است)

۴- من یک شوهر ۳۲ ساله هستم. اگر بخواهم همسرم را طلاق بدهم چیکار باید انجام دهم؟
مرد حق طلاق خواهد داشت و میتوانید بعد از پرداخت حقوق همسر خود، برای طلاق ایشان اقدام کنید.

۵- من زنی ۲۷ ساله هستم. به دلیل اینکه همسرم مرا کتک میزند و معتاد است قصد طلاق دارم. چه کاری باید انجام دهم؟
شما میتوانید با استناد به شروط ضمن عقد و تماس با دفتر و گرفتن وکیل برای طلاق اقدام کنید.

۶- زن و شوهری که به دلیل عدم تفاهم قصد طلاق توافقی را دارند چه کاری باید انجام دهند؟
ابتدا زن و شوهر باید در خصوص تمامی مهریه و نفقه و اجرت المثل و حقوق دیگر توافق کنند سپس میتوانند ضمن تماس با دفتر وکیل بگیرند.

۷- آیا بعد از طلاق توافقی زن میتواند به مهریه خود رجوع کند؟
اگر طلاق توافقی در قبال بذل مهریه باشد دیگر زن نمیتواند به مهریه خود رجوع کند.

۸- اگر زن وکالت در طلاق داشته باشد میتواند مهریه خود را هم مطالبه کند؟
بله اگر زن وکالت در طلاق داشته باشد میتواند تمامی حقوق خود را از مرد مطالبه کند.

۹- در چه صورتی زن میتواند ۱۰۰۰ سکه عندالاستطاعه را به عنوان مهریه مطالبه کند؟
در صورتیکه زن از مرد اموالی را معرفی و توقیف کند قابل مطالبه است.

۱۰- آیا برای مطالبه مهریه عند المطالبه هم زن باید مال معرفی کند؟
خیر مرد ملزم خواهد بود که مهریه عندالمطالبه را تحت هر شرایطی پرداخت کند.

۱۱- تحت چه شرایطی مهریه به زن تعلق نمیگیرد؟
تحت هر شرایطی مهریه به زن تعلق میگیرد مگر در صورت بذل مهریه از طرف زن.

۱۲- آیا زن میتواند مهریه خود را درقبال طلاق توافقی بذل کند؟
بله زن میتواند در ازای طلاق توافقی مهریه خود را بذل کند.

۱۳- زن از چه طریقی میتواند برای وصول مهریه اقدام کند؟
زن میتواند از طریق توقیف اموال مرد از اجرای ثبت و یا تنظیم دادخواست از دادگاه برایمطالبه مهریه اقدام کند.

۱۴- در صورت عدم پرداخت نفقه زن میتواند حکم جلب مرد را بگیرد؟
اگر شکایت کیفری ترک انفاق کرده باشد و مرد نفقه را پرداخت نکند زن میتواندحکم جلب ایشان را بگیرد.

۱۵- تا چند ماه نفقه پرداخت نشود زن حق طلاق خواهد داشت؟
اگر مرد به مدت شش ماه نفقه زن را پرداخت نکند زن حق طلاق خواهد داشت.

۱۶- در صورت عدم تمکین خاص و یا عام زن نفقه به او تعلق میگیرد؟
در صورتیکه عدم تمکین زن توسط مرد اثبات شود دیگر نفقه به زن تعلق نخواهد گرفت و ناشزه میباشد.

۱۷- در صورتیکه زن بدون اجازه مرد از منزل خارج شود نفقه به او تعلق میگیرد؟
در صورتیکه به دلیل عدم پیروی از دستورات مردناشزه محسوب شود نفقه به ایشان تعلق نمیگیرد.

۱۸- مرد میتواند برای پرداخت نفقه دادخواست اعسار بدهد؟
بابت نفقه گذشته که محکوم شده است بله ولی اگرشکایت ترک انفاق شده باشد باید ماهیانه آن را پرداخت کند.

۱۹- اگر پدری قبل از فوت تمام اموال و دارایی خود را به نام دو پسرش بکنه و یکی از پسرهاش رو محروم کنه ایا بعد از فوت پدر، پسر محروم از ارث میتونه از طریق قانون اقدامی بکنه که چیزی بهش بدن؟
اگر اموال در قالب صلح و هبه و یا خرید و فروش به دیگر پسران تملیک شده باشد، پسر محروم کاری نمی تواند بکند.
اما اگر در قالب وصیت محروم شده باشد، این محرومیت از ارث هیچ گونه اعتبار شرعی و قانونی ندارد.

۲۰- شخصی در بیمارستان بیهوش شده و پسر بزرگ، انگشت پدر را در حال بیهوشی روی کاغذ گذاشته و سهم سایر ورثه را مال خود میکند. عنوان اتهامی آن چیست؟
موضوع مشمول ماده ۵۹۶ قانون مجازات اسلامی میباشد که عنوان سو استفاده از ضعف نفس اشخاص را دارد مجازات وی علاوه بر جبران خسارات مالی از شش ماه تا دو سال ‌حبس خواهد بود. و در صورت انطباق با جرم کلاهبرداری از یک تا هفت سال حبس متوجه وی است.
همچنین برگه تحصیل شده فاقد اعتبار بوده و کلیه انتقالات اموال ابطال خواهد شد.

۲۱-  بعد از صدور حکم سرپرستی برای وارد کردن نام و نام خانوادگی فرزند خوانده چه باید کرد؟
پس از صدور حکم سرپرستی (فرزندخواندگی)، اداره ثبت احوال مکلف است، نام و نام خانوادگی کودک یا نوجوان تحت سرپرستی و همچنین مفاد حکم سرپرستی را در اسناد سجلی و شناسنامه سرپرست یا زوجین سرپرست وارد کند.
اداره ثبت احوال، سپس شناسنامه جدیدی برای کودک یا نوجوان تحت سرپرستی با درج نام و نام خانوادگی سرپرست یا زوجین سرپرست صادر و در قسمت توضیحات مفاد حکم سرپرستی و نام و نام خانوادگی والدین واقعی وی را در صورت مشخص بودن، قید نماید.

۲۲- آیا می‌توان هنگام طلاق ملکی‌ را که‌ به‌ نام همسر کرده‌ایم، بازپس گرفت؟
برخی از افراد، ملک مسکونی خود یا ملک دیگری را به نام همسرشان می‌کنند و درپاره‌ای موارد نیز، پس از به مشکل خوردنِ روابط زناشویی زوجین و مطرح شدن مسئله طلاق، بحث بازپس‌گیری ملک منتقل شده به همسر هم پیش می‌آید. حال باید دید قانون در این مورد چه می‌گوید؟

✏️در پاسخ باید بیان داشت که به طور کلی بعد از وقوع هر معامله‌ای اصل بر صحیح و معتبر بودن آن معامله خواهد بود.
از سوی دیگر ملاک تشخیص صحت هر معامله‌ای، زمان انجام آن معامله است، به عبارت دیگر چنانچه در زمان انجام معامله اهلیت و صلاحیت قانونی کافی و لازم برای انجام معامله وجود نداشته باشد، این امکان وجود خواهد داشت تا به اعتبار و صحت معامله خدشه وارد شود؛ ولو سال ها از تاریخ انجام معامله گذشته باشد، بنابراین چنین امکانی برای شخص وجود نخواهد داشت و نمی‌توان هنگام طلاق ملکی‌ را که‌ به‌ نام همسر بوده است، بازپس گرفت.

۲۳- در چه مواردی  عدم تمکین زن جنبه ی شرعی و قانونی دارد؟
الف) نامناسب بودن محل سکونت زن
ب) بیماری
ج) سفر واجب: مثل حج تمتع
د) درمان در خارج از کشور به تجویز پزشک
ه) بیماری واگیردار زوج
و) خوف از ضرر جسمی، شرافتی، جانی و مالی

۲۴- در صورتی که طلاق از طرف مرد باشد٬ آیا باید مهریه قبل از طلاق پرداخت شود؟
در زمانی که طلاق از طرف مرد میباشد باید تکلیف تمامی حقوق زن مانند مهریه و نفقه و اجرت المثل و شرط نصف دارایی مشخص شود.
شرط نصف دارایی و اجرت المثل فقط در طلاق از طرف مرد، به زن پرداخت می گردد و در طلاق از طرف زن به وی تعلق نمی گیرد(مگر زن در پرونده ای جداگانه اقدام به مطالبه اجرت المثل کرده باشد).
بعد از محکوم شدن مرد به پرداخت مهریه، ممکن است مرد توانایی پرداخت یکجای مهریه را نداشته باشد که در این صورت میتواند دادخواست اعسار بدهد و مهریه را بعد از طلاق نیز به صورت اقساط پرداخت کند.

۲۵- بنده ۲ سال است که هر ماه نیم سکه مهریه پرداخت میکنم. کارمند هستم سال اول حقوقم ۹۰۰هزارتومان بود و سکه۴۵۰ هزارتومان. حال حقوقم یک میلیون و صد هزار تومان و سکه۷۰۰هزارتومان است. دیگر توان پرداخت مهریه هر ماه نیم سکه را ندارم. اگر پرداخت اقساط مهریه برای زوج دشوار باشد، تکلیف چیست؟ 
به تجویز تبصره ۲ ماده ۱۱ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی می توانید دادخواست تعدیل اقساط را به دادگاه تقدیم نمایید. مطابق این تبصره، هر یک از محکوم‌ٌله یا محکومٌ‌علیه می‌توانند با تقدیم دادخواست، تعدیل اقساط را از دادگاه بخواهند. دادگاه با عنایت به نرخ تورم بر اساس اعلام مراجع رسمی قانونی کشور یا تغییر در وضعیت معیشت و درآمد محکومٌ‌علیه نسبت به تعدیل میزان اقساط اقدام می‌کند.

۲۶- مهریه خانمی که همسرش فوت کرده است به چه صورت پرداخت می‌شود؟در صورتی که متوفی طلبکار داشته باشد و همچنین پدر و مادر ایشان در قید حیات باشند قضیه به چه صورت می‌شود؟
مهریه کسی که همسرش فوت کرده است از سال فوت شوهرش محاسبه می‌شود. از اموال متوفی دیون و بدهکاری‌هایش جدا می‌شود که در بین دیون، مهریه همسر نیز جزء دیون ممتازه است یعنی بر دیگر بدهی‌ها مقدم است، لذا پس از کسر مهریه و دیگر بدهی‌ها، اموال وی طبق قانون ارث تقسیم می‌شود. 

۲۷-خواستگارم میگوید پرینت اس ام اس های من رو از مخابرات با آشنایی که دارد گرفته است، آیا این امکان دارد؟
خیر امکان پذیر نیست، بدون دلیل محکمه پسند دادگاه نمیتواند دستور پرینت ریز مکالمات و متن پیامک ها را بدهد. و هیچ کارمندی در این بخش اجازه سرکشیدن به مکالمات خصوصی افراد را ندارد، و در فرض محال اگر چنین اقدامی صورت پذیرفته باشد میتوانید از آنها شکایت کنید.

۲۸- آیا زنی که مهر خود را به همسرش هبه(هدیه) کرده است می‌تواند از هبه خود رجوع و مهر خود را به صورت مجدد مطالبه کند یا خیر؟
لازم می‌دانم تا سه حالت را از یکدیگر تفکیک کنم:

🔷 حالت اول زمانی است که زوجه در خصوص مهریه، ما فی الذمه زوج را ابراء می‌کند. به این بیان که می‌گوید از نظر من تو دیگر تکلیفی برای پرداخت مهریه نخواهی داشت؛ این بیان باعث می‌شود تا تکلیف شوهر در ادای مهر به طور کلی ساقط شود.
🔷 حالت دوم زمانی است که زوجه در قبال طلاق، مهریه خود را به شوهر بذل می‌کند. بذل مهر در طلاق‌های خلع و مبارات انجام می‌شود، به این صورت که زن با پرداخت مالی به شوهر، از او می‌خواهد که طلاقش دهد. اگر زن در ایام عده طلاق از بذل خود رجوع کند، طلاق ملغی و کان‌لم‌یکن خواهد شد.
🔷 حالت سوم زمانی است که زوجه مهریه خود را به زوج هبه می‌کند. به این بیان که می‌گوید من مهر خود را به تو بخشیدم؛ در این حالت است که همانند سایر اشکال هبه، تکلیف شوهر در پرداخت مهریه به طور کلی از بین نمی‌رود؛ چراکه زن می‌تواند تحت شرایطی از هبه مزبور رجوع و مهر خود را مطالبه کند.

۲۹- همسر بنده به اسم من حساب باز کرده و با حساب من کار میکند که مبالغ بسیاری جا به جا میشود، آیا ایشان میتواند ادعا کند که این مبالغ به عنوان مهریه به حساب من وارد شده است؟!
 در پاسخ به سوال شما باید بیان داشت اینکه شما اجازه بازگشایی حساب به نام خودتان را به همسرتان داده اید و یا آنکه اجازه استفاده از حساب بانکی خود را به همسرتان بدهید، می تواند عواقب بدی برای شما به دنبال داشته باشد، چه اینکه ایشان این امکان را خواهند داشت تا اعلام نمایند مهریه و کلیه حقوق مالی شما را به حساب بانکی تان واریز نموده اند و از این بابت دینی بر عهده ندارند یا حتی این امکان را خواهند داشت تا اعلام نمایند برخی از واریزی های صورت گرفته به حساب شما، به عنوان قرض بوده است و سپس آن مبالغ را از شما مطالبه نمایند.

۳۰- اگر دختر جهیزیه را بدون صورت برداری و در ابتدای ازدواج به منزل شوهر آورده باشد، آیا می توان ثابت کرد که دختر آنها را آورده است؟
در صورتی که در زمان انتقال جهیزیه به منزل مشترک ، فهرستی تهیه و به امضای زوج برسد، استرداد آن با مشکلی مواجه نخواهـد شـد ،در غیر این صورت با شهادت شهودی که اطلاع از اقلام جهیزیه دارند و یا مدارک مربوط به خرید آن مـی تـوان در خصـوص اثبـات وجـود جهیزیه اقدام نمود.

۳۱- حذف واقعه ازدواج و طلاق از شناسنامه چگونه است؟
⬅️چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.
⬅️حذف نام مرد از شناسنامه زن تنها در صورتی امکان پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه بودن زن مطابق احکام قضایی و سند طلاق قابل استنباط باشد.
⬅️همچنین اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‌تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه‌اش اقدام و نام همسر فوت شده را از شناسنامه‌اش حذف کند.

۳۲- در صورتی که طلاق از طرف مرد باشد٬ آیا باید مهریه قبل از طلاق پرداخت شود؟
در زمانی که طلاق از طرف مرد میباشد باید تکلیف تمامی حقوق زن مانند مهریه و نفقه و اجرت المثل و شرط نصف دارایی مشخص شود.
شرط نصف دارایی و اجرت المثل فقط در طلاق از طرف مرد، به زن پرداخت می گردد و در طلاق از طرف زن به وی تعلق نمی گیرد(مگر زن در پرونده ای جداگانه اقدام به مطالبه اجرت المثل کرده باشد).
بعد از محکوم شدن مرد به پرداخت مهریه، ممکن است مرد توانایی پرداخت یکجای مهریه را نداشته باشد که در این صورت میتواند دادخواست اعسار بدهد و مهریه را بعد از طلاق نیز به صورت اقساط پرداخت کند.

۳۳- آیا می‌توان هنگام طلاق ملکی‌ را که‌ به‌ نام همسر کرده‌ایم، بازپس گرفت؟
برخی از افراد، ملک مسکونی خود یا ملک دیگری را به نام همسرشان می‌کنند و درپاره‌ای موارد نیز، پس از به مشکل خوردنِ روابط زناشویی زوجین و مطرح شدن مسئله طلاق، بحث بازپس‌گیری ملک منتقل شده به همسر هم پیش می‌آید. حال باید دید قانون در این مورد چه می‌گوید؟

✏️در پاسخ باید بیان داشت که به طور کلی بعد از وقوع هر معامله‌ای اصل بر صحیح و معتبر بودن آن معامله خواهد بود.
✏️از سوی دیگر ملاک تشخیص صحت هر معامله‌ای، زمان انجام آن معامله است، به عبارت دیگر چنانچه در زمان انجام معامله اهلیت و صلاحیت قانونی کافی و لازم برای انجام معامله وجود نداشته باشد، این امکان وجود خواهد داشت تا به اعتبار و صحت معامله خدشه وارد شود؛ ولو سال ها از تاریخ انجام معامله گذشته باشد، بنابراین چنین امکانی برای شخص وجود نخواهد داشت و نمی‌توان هنگام طلاق ملکی‌ را که‌ به‌ نام همسر بوده است، بازپس گرفت.

۳۴- آیا دختر میتواند با ارائه دادخواست به دادگاه درخواست نفقه کند؟ آیا سن دختر تاثیر دارد؟
بله…دختر می تواند تا زمانی که ازدواج نکرده و استقلال مالی ندارد درخواست نفقه کند و پدر موظف به پرداخت است.

۳۵- آیا میتوان چون همسر مالی ندارد مهریه را از پدر همسر مطالبه کرد؟؟
خیر مطالبه مهریه فقط از شوهر امکان پذیر است هر چند خانواده ی همسر متمکن و مال دار باشند، مگر پدر همسر از همان ابتدا پرداخت مهر را تعهد و ضمانت کرده باشد.

۳۶- آیا قرارداد نامزدی که توافقی است فی مابین زن و مرد درباره همسری آینده خود، آنان را به عقد ازدواج پایبند و متعهد می کند؟ و آیا این امکان وجود دارد که در صورت امتناع یکی از نامزدها برای انعقاد عقد ازدواج، نامزد دیگر از طریق دادگاه، نامزد ممتنع را مجبور به ازدواج نماید؟
نامزدی یا وعده ازدواج، قراردادی مربوط به انعقاد عقد نکاح در آینده است و نه خود عقد نکاح و بدین دلیل که تا آخرین لحظات نیز زن و مرد در گرفتن تصمیم آزاد و مختار باشند، تعهد آن دو به ازدواج با هم ارزش عقد اصلی ( عقد ازدواج ) را نداشته و از نظر قانون الزامی برای آنان ایجاد نمی کند.
بنابراین نه فقط اعلام نامزدی ساده هیچ الزامی از نظر قانون برای نامزدها به بار نمی آورد، بلکه تعهد صریح آنان به ازدواج هم الزام آور نیست.

۳۷- قصد خرید ملکی را داریم که یکی از ورثه خارج از کشور می باشد، آیا بدون حضور ایشان این معامله قانونی است یا خیر؟ 
ورثه ای که خارج از کشوراست و حضور ندارد می تواند از طریق دادن وکالت به دیگری سهم خود را بفروشد در غیر اینصورت معامله فقط نسبت به ورثه حاضر امکان پذیر می باشد و معامله حاضرین نسبت به سهم خودشان از شش دانگ ملک معتبر است و فروش سهم ورثه غیر حاضر، قانونی نیست. 

۳۸- همسر بنده فوت کرده اند. ایشون در زمان حیاتشون یک سری از اموالشون را به همسر اول و فرزندانش منتقل کرده. آیا من میتوانم مهریه خود را بگیرم؟؟
اموالی که قبل از فوت متوفی به نام کسی منتقل شده است را نمی توان بابت مهریه توقیف کرد. می توانید دادخواست مهریه خود را به طرفیت وراث در خصوص اموالی که به نام متوفی باقی است تنظیم کنید.

۳۹- اگر دختر جهیزیه را بدون صورت برداری و در ابتدای ازدواج به منزل شوهر آورده باشد، آیا می توان ثابت کرد که دختر آنها را آورده است؟
در صورتی که در زمان انتقال جهیزیه به منزل مشترک ، فهرستی تهیه و به امضای زوج برسد، استرداد آن با مشکلی مواجه نخواهـد شـد ،در غیر این صورت با شهادت شهودی که اطلاع از اقلام جهیزیه دارند و یا مدارک مربوط به خرید آن مـی تـوان در خصـوص اثبـات وجـود جهیزیه اقدام نمود.

 

۱- چکی به مبلغ ۵ میلیون تومان بابت تضمین و سند بدون تاریخ نزد نمایشگاه گذاشتم، معامله فسخ شد، ماشین رو برگشت دادم ولی در چک تضمینی من دست برد تاریخ زد و برگشت زد، حال چه جوابی در دادگاه چک بدهم و چه شکایتی بکنم؟
در همین دعوای طرح شده از سوی ایشان، دعوی متقابل مبنی بر مطالبه لاشه چک علیه وی طرح کنید و بگویید که منشاء صدور چک به جهت فسخ معامله از بین رفته است.

۲- چگونه می توان وجه چک های مخدوش ( شسته شده ،سوخته و …) را وصول کرد ؟
در این گونه موارد دارنده چک با مراجعه به یکی از شعب بانک که چک بر عهده آن صادر شده، تقاضای کتبی خود را به ضمیمه لاشه چک تحویل مسئولین بانک داده و مسئولین بانک پس از احراز هویت دارنده چک و اخذ تصویری از اوراق هویتی ایشان ( کپی شناسنامه، کارت ملی ) چک مخدوش را به اداره امور شعب متبوع خود ارسال می نمایند، اداره امور شعب پس از طی مراحل اداری و تایید اصالت چک، دستور پرداخت وجه چک مربوطه را صادر می نماید.

۳- من ضامن کسی شدم و ایشان اقساطش را پرداخت نمیکند و بانک از من دریافت کرد آیا امکان گرفتن این پول از اون آدم هست؟
وقتی شما ضامن کسی می شود در قبال بدهی وی مسئول می باشید و زمانی که بانک بدهی خود را مطالبه می کند، شخص بدهکار ملزم است که آنرا پرداخت نماید و زمانی که به آن شخص دسترسی نباشد، ضامن مسئول پرداخت بدهی است، اما شما بعد از پرداخت مبلغ بدهی، می توانید دادخواست مطالبه وجه به طرفیت بدهکار بدهید و طلب خود را از وی دریافت کنید.

۴- چگونه اعلام ورشکستگی کنیم؟
وَرشِکَستِگی یا توقّف حالت یک تاجر یا شرکتی تجاری است که از پرداخت بدهی‌های خود ناتوان شده و نمی‌تواند تعهدات خود را عملی کند.

رسیدگی به امر ورشکستگی با تقدیم دادخواست صورت می‌گیرد. دادگاه برای احراز ورشکستگی تاجر با ارجاع امر به کارشناسان رسمی در امور مالی و حسابداری و حسابرسی به ارزیابی فعالیت‌های اقتصادی تاجر و دفاتر تجاری وی می‌پردازد و در پایان در صورت احراز توقف تاجر حکم ورشکستگی وی را صادر می‌کند.

۵-چگونه می‌توان پولی که اشتباها به حساب دیگری واریز شده را دریافت کرد؟
 بر اساس قانون، کسی که عمداً یا  اشتباهاً، یا اجباراً چیزی که مستحق آن نبوده است را دریافت کند، ملزم است در هر صورت آن را به مالک تسلیم نماید.
برای این منظور ابتدا شخص می‌بایست دو مورد ذیل را در دادگاه اثبات نماید:

۱- بدهکار نبودن خود
۲-اشتباه در پرداخت کردن

از طرف دیگر باید بیان داشت کسی که مالی را بدون حق دریافت کرده است، خواه عمدی یا اشتباهی، ضامن می‌باشد.

۶- یک فقره چک حقوقی از کسی دارم و ۳ سال از تاریخ آن گذشته است، راست می گویند که صادر کننده چک معاف از پرداخت است؟
خیر شما می توانید ابتدا چک را از طریق بانک برگشت زده و بعد از اخذ گواهی عدم پرداخت حسب مورد از طریق دادگاه یا شورای حل اختلاف برای وصول چک اقدام کنید.

۷- من ضامن کسی شدم و ایشان اقساطش را پرداخت نمیکند و بانک از من دریافت کرد آیا امکان گرفتن این پول از اون آدم هست؟
وقتی شما ضامن کسی می شود در قبال بدهی وی مسئول می باشید و زمانی که بانک بدهی خود را مطالبه می کند، شخص بدهکار ملزم است که آنرا پرداخت نماید و زمانی که به آن شخص دسترسی نباشد، ضامن مسئول پرداخت بدهی است، اما شما بعد از پرداخت مبلغ بدهی، می توانید دادخواست مطالبه وجه به طرفیت بدهکار بدهید و طلب خود را از وی دریافت کنید.

۸- آیا پولی را که به کسی میدهیم تا به ما ماهیانه سود بدهد ربا محسوب می شود؟
🔹برابر ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی هر نوع توافق بین دو یا چند نفر تحت هر قراردادی از قبیل بیع، قرض، صلح و امثال آن جنسی را با شرط اضافه با همان جنسِ مکیل و موزون معامله نماید و یا زاید بر مبلغ پرداختی، دریافت نماید، ربا محسوب و جرم شناخته می‌شود.
🔹مرتکبین اعم از ربادهنده، رباگیرنده و واسطه بین آنها علاوه بر رد اضافه به صاحب مال به شش ماه تا سه سال حبس و تا (۷۴) ضربه شلاق و نیز معادل مال مورد ربا به عنوان جزای نقدی محکوم می‌گردند.
🔹با عنایت به مطالب ذکر شده از طرف شما موضوع قرض نیست؛ چه اینکه در قرض، پرداخت سود و اضافه بر مبلغ اصلی منتفی است.

۱- آیا در صورت خراش دفاتر، دفتر رد می شود؟
بله.  هر خراشی  که سبب  مخدوش شدن بخش یا کل مندرجات در دفاتر شده و قابل احراز باشد موجبات رد دفاتر را فراهم می کند.  البته در صورتی که موجب عدم قبولی ممیز شود، می توان رای هیات سه نفره را نسبت به قبولی دفاتر دریافت کرد.

۲- آیا در تحریر و تنظیم دفاتر قانونی، می توان مانده حساب ها را افتتاحیه سال جاری در نظر  گرفت؟
خیر. راه اصولی و صحیح این است که انتقال مانده حساب های دائمی در سال جدید باشد. اشتباه مانده حساب های بانکی سال قبل در صورت های مالی شرکت باید با سند معکوس اصلاح شود. اگر هزینه اشتباه بود، از سود و زیان برگشت زده و اگر مربوط به اشخاص بوده از همان شخص و یا بانک، بدهکار  کنید. این موارد باید در دوره مالی کنونی قید شود.

۳- اگر مودی بداند که در صورت تحریر دفاتر، دفاترش رد می شود در تنظیم ترازنامه جه باید بکند؟
همه موارد خواسته شده در  اظهارنامه اهمیت داشته و میزان درامد با ذکر اطلاعات کارفرما منطبق بر مستندات مثبته باید ارائه شود و با گزارشات فصلی هم انطباق داشته باشد.

۴- آیا در صورت درج تاریخ  اشتباه برای صدور سیستمی پلمپ دفاتر، می توان درخواست پلمپ دفاتر جدید کرد؟
ایرادی ندارد. اگر تاریخ تاسیس شما با تاریخ درخواست پلمپ دفاتر هم خوانی ندارد، از زمان تاریخ تاسیس شرکت/موسسه نسبت به ثبت رویدادهای مالی به تاریخ وقوع اقدام کنید. پیش از سال مالی می  بایست نسبت به درخواست دفاتر پلمپ اقدام کنید. یعنی دفاتر پلمپ سال ۱۳۹۸ باید تا ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ درخواست شود.

۵- اگر دفاتر قانونی گم شود یا به هر دلیلی در دسترس نباشد که به مامورین سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم شود چه باید کرد؟
اگر از طریق مراجع قضایی اثبات کنید که گم شود و در دسترس نیست و گواهی دریافت کنید، تاخیر منظور نمی شود.

۶- آیا ثبت عملیات مالی در دفاتر قانونی قبل از تاریخ پلمپ دفاتر برای ممیزی مالیات قابل قبول خواهد بود؟
خیر. موجبات رد دفاتر را فراهم می کند. مثلا اگر تاریخ پلمپ دفاتر قانونی شما ۱۰/ ۰۱/ ۹۷ بود و تاریخ شروع فعالیت شرکت / موسسه نیز ۴/ ۰۱/ ۹۷ باشد، ثبت عملیات مالی باید از تاریخ پلمپ باشد و در صورت درج قبل از دهم  فروردین ماه سبب رد دفاتر قانونی خواهد شد.

 

۱- دارندگان شرکت خدماتی و پیمانکاری ، آیا میتوانند روی شرکت در خصوص اخذ کارت بازرگانی اقدام کنند؟
بله، تمامی شرکتها می توانند اقدام به اخذ کارت بازرگانی نمایند.

۲- حداقل سن ۲۳ سال باید باشه؟ در صورت کمتر بودن هیچ راهی برای دریافت کارت بازرگانی نیست؟
بله، ۲۳ سال باید کامل باشد و بدون داشتن حداقل سن نمی توان کارت دریافت نمود.

۳- من جواز دفتر کار ندارم میتونم اقدام کنم برای کارت بازرگانی ؟
در صورتی که بخواهید رشته فعالیت های تولیدی را انتخاب نمایید ، باید حتما مجوز داشته باشید.
در غیر اینصورت نیازی به داشتن جواز نمی باشد.

۴- گرفتن کارت بازرگانی چند روز طول میکشد؟
در حال حاضر اخذ کارت بازرگانی بین یک تا دو ماه زمان نیاز دارد.

۵- آیا داشتن ملک الزامی است؟
داشتن اجاره نامه برای ملک با کد رهگیری برای اخذ کارت بازرگانی الزامی می باشد.

 

درباره ما

موسسه حقوقی سروش نافع دادمان با همکاری تیمی قدرتمند و متعهد متشکل از حقوقدانان مجرب، وکلای پایه یک دادگستری، قضات بازنشسته، اساتید دانشگاه، کارشناسان بانک و اداره ثبت، مهندسین صنایع و فناوری اطلاعات، کارشناسان مالی، حسابداران و حسابرسان با هدف ارائه خدمات گسترده در سطح داخلی و بین المللی در تلاش است تا خدمات ذیل را در چارچوب حقوق بین الملل و قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران به هموطنان ارائه نماید.

تماس با ما

دادمان در صفحات اجتماعی

info@dad-man.ir

۳۲۴۰۲۲۱۰ ۰۲۶

۳۲۴۰۲۲۱۸ ۰۲۶

۰۹۱۲۳۰۰۰۹۴۷

۰۹۰۲۷۳۴۲۹۴۲

آدرس : کرج میدان توحید برج دهقانی طبقه ۴ واحد ۸

کارشناسان سروش نافع دادمان

در واتس اپ با کارشناسان دادمان گفتگو کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
در کمترین زمان پاسخگو هستیم
اسکرول به بالا