اخذ مجوزها

اخــــذ مجوز

باپیچیده تر شدن سیستم های اداری و بوروکراتیک اخذ مجوز از متولیان مربوط یکی از فرایند های زمانبرو انرژی بری است که سرمایه گذاران با آن مواجهند . برای گرفتن این مجوزها گاه پرکردن جداولی در حد یک طرح امکان سنجی مقدماتی per-fs نیاز است و گاه نیز باید یک طرح امکان سنجی کامل در حد طرح توجیهی بانکی ارائه نمود تا فرایند اداری مربوط انجام شود . تسلط بر فرایند های فنی باعث می شود تا مجوز با نیاز متقاضی مطابقت داشته باشد و از دوباره کاری های اداری پرهیز گردد . به عنوان مثال اگر میزان برق مصرفی در جواز تاسیس کمتر از حد نیاز برآورد گردد ، در مرحله اجرای پروژه با مشکل مواجه می شود و سرمایه گذار مجبور به اصلاح مجدد جواز خواهد بود در مقابل اگر میزان برق مصرفی بیشتر از حد نیاز ارزیابی شود ، ممکن است موجب شود که اداره برق برای پست برق یا ….. هزینه های اضافی طلب نماید. علاوه بر تسلط برفرایندهای فنی اشراف برفرایندهای اداری نیز لازم است تا فرایند اخذ مجوز با موفقیت و در حداقل زمان ممکن انجام گردد . موسسه سروش نافع دادمان با توجه به انجام پروژه های متعدد ، آمادگی دارد در اخذ مجوزهای مربوط با شماهمکاری نماید . برخی از مجوزه های قابل انجام عبارتند از :

 •  جواز تاسیس وزارت صنعت و معدن تجارت ( موافقت اصولی)
  •    جواز تاسیس وزارت جهاد کشاورزی
  •    پروانه بهره برداری
  •    مجوز خوراک برای پالایشگاه ( وزارت نفت)
  •    مجوز زمین از منطقه آزاد یا منطقه ویژه اقتصادی
  •    مجوز زمین از سازمان بنادر و دریانوردی
  •    اخذ زمین از سازمان منابع طبیعی

راهنمای اخذ مجوز شامل موارد زیر می شود که در ادامه به بررسی هریک می پردازیم

چگونگی اخذ مجوز حمل و نقل

جهت ثبت شرکت با موضوع حمل نقل و زیر مجموعه مربوط به آن برگه استعلام از وزارت راه و ترابری و معاونت حمل و نقل و پایانه کشور صادر می گردد. شرایط اعضای هیئت مدیره از وزارت راه و ترابری مورد پرسش قرار می گیرد. شرح مختصری در مورد موضوع فعالیت این نوع شرکت : ارائه کلیه فعالیتهای مربوط به حمل و نقل جاده ای اعم از ریلی و دریایی و جاده ای از قابل باری و مسافری.

چگونگی اخذ مجوز چاپ و نشر

نمونه موضوع فعالیت این نوع شرکت را در زیر می آوریم:
چاپ هر نوع کاتالوگ و تراکت از طراحی پرفراژ و چاپ کارت ویزیت ، پوستر در کلیه سایزها ، مدل های منسجم با عرف جامعه، بزرگ سازی و کوچک سازی هر نوع نقشه یا عکس، مدل چاپی و طراحی و چاپ انواع سربرگ، فاکتور، کتاب، صفحه بندی و ویرایش. جهت ثبت شرکت با موضوع چاپ و تکثیر، انتشارات و زیر مجموعه مربوط به آن پس از تعین نام شرکت برگه استعلام از وزارت فرهنگ و ارشاد صادر می گردد که وزارت ارشاد صلاحیت اعضای هیات مدیره را مورد برسی قرار می دهد و جواب را کتبا به اداره ثبت شرکت ها اعلام می کند و در صورت شرایط اعضای هیئت مدیره از وزارت فرهنگ و ارشاد مورد پرسش قرار گیرد.

چگونگی اخذ مجوز آموزشی

هنگامی که یک شرکت با زمینه فعالت خاص آموزش و تعلیم جهت ثبت شرکت ها مراجعه می کند، با توجه به نوع آموزش آن می بایست پس از تعیین نام در اداره ثبت شرکت ها از ارگان مربوطه مجوز خود را کسب نموده و پس از ارائه آن مجوز به اداره ثبت شرکت ها آگهی تاسیس شرکت خود را دریافت نماید. به عنوان مثال: شرکتهایی که با موضوع آموزش دروس (چه عمومی چه تخصصی) می خواهند ثبت شوند الزاما باید از وزارت آموزش و پرورش دارای مجوز باشند.

– شرکت هایی که با موضوع آموزش فنی و حرفه ای می خواهند ثبت شوند الزاما باید از وزارت کار و امور اجتماعی مجوز لازم را اخذ نمایند.

– آموزشگاه های هنری هنگام تاسیس می بایست از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را دارا باشند.

– آموزشگاه های ورزشی و آکادمی تخصصی در ابتدا باید از سازمان تربیت بدنی مجوز لازم را اخذ نمایند.

چگونگی اخذ مجوز پالایشگاه

برخی شرکت های با موضوع فعالیتی مرتبط به امور پالایشگاهی و مرتبط با نفت و گاز درخواست ثبت در اداره ثبت شرکتها را دارند که بناچار می بایست از وزارت نفت جهت دریافت مجوز خود برگه استعلام دریافت و به اداره ثبت شرکت ارائه دهند. به عنوان جهت معرفی این نوع شرکت ها نمونه ای از موضوع فعالیت آنها را قید می کنیم. انجام کلیه امور مربوط به مخازن نفت و گاز و صنایع بالادستی و پایین دستی و محاسبات فنی و اقتصادی طرح ها و پروژه های بالادستی و پایین دستی، ایجاد هسته های تخصصی مهندسی نفت جهت انتقال تکنولوژی در پروژه های نفت و گاز و صنایع بالادستی و همچنین خرید، ساخت، تدارکات و تامین تجهیزات بالادستی و دستگاه های حفاری .

چگونگی اخذ مجوز وزارت نیرو

شرکت با نمونه موضوع زیر:

طراحی و اجرای پروژه های الکتریکی و نیروگاهی اعم از تولید و انتقال نیرو و تولید و فروش نیرو. باید حتما بعد از تعیین نام در اداره ثبت شرکت ها با مراجعه به وزارت نیرو و طی مراحل قانونی اخذ مجوز فعالیت در این حوزه نسبت به صدور آگهی تاسیس شرکت خود اقدام نماید.

چگونگی اخذ مجوز مخابراتی

شرکتهایی که با موضوعی مثل موضوع زیر تقاضای ثبت دارند پس از تعیین نام در اداره ثبت شرکت ها و دریافت نامه استعلام با مراجعه به وزارت ارتباطات و فن آوری پس از طی مراحل استعلام و تکمیل مدارک مجوز تاسیس شرکت خود را اخذ نموده و آگهی تاسیس خود را از اداره ثبت شرکت ها دریافت نماید.

نمونه موضوع این گونه شرکت ها:

ارائه کلیه فعالیتها در زمینه نصب و تجهیز و راه اندازی تجهیزات و سیستم های مخابراتی و دیتا و ارایه خدمات مهندسی در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات اعم از نصب و راه اندازی و تعمیر و نگهداری .

چگونگی اخذ مجوز داروسازی و مکمل های دارویی

جهت اخذ مجوز دارویی برگه استعلام از وزارت بهداشت صادر می گردد. باید حتما بعد از تعیین نام در اداره ثبت شرکت ها با مراجعه به وزارت بهداشت و طی مراحل قانونی اخذ مجوز فعالیت در این حوزه نسبت به صدور آگهی تاسیس شرکت خود اقدام نماید.شرح مختصری در مورد موضوع فعالیت این نوع شرکت خرید و فروش، تولید و توزیع، صادرات و واردات انواع دارو، پروتئین ها و مکمل های دارویی.

شرایط مجوز تاسیس کانون آگهی و تبلیغاتی

مدیر مسئول و صاحب امتیاز باید دارای شرایط ذیل باشند :

– تابعیت ایران

– اهلیت قانونی

– نداشتن سوء پیشینه و سابقه کیفری (استعلام های مربوطه از سوی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانهای تابعه صادرخواهد شد)

– عدم اشتغال در هر یک از بخشهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

– دارا بودن دیپلم کامل متوسطه با ارائه حداقل ۵ سال سابقه و نمونه کار موثر در امور تبلیغاتی یا مدرک تحصیلی لیسانس (فقط مربوطه به مدیر مسئول)

– عدم اشتغال در وزارتخانه ها، موسسات یا شرکتهای دولتی و یا شهرداریها (فقط مربوط به مدیر مسئول)

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید
پیمایش به بالا