نحوه صحیح نوشتن چک چیست و چگونه میتوانیم حرفه‌ای چک بکشیم؟

صحیح نوشتن چک

یکی از اسناد تجاری پرکاربرد در جامعه امروزی، چک است. چک یک سند دارای ارزش مالی تاریخ‌ دار و وسیله‌ای برای پرداخت است و از طریق آن صادر کننده چک، پولی را که نزد بانک دارد؛ برای دیگری یا شخص ثالث دریافت می‌کند. در این نوشتار از مجموعه نکات حقوقی مجله دادمان به بررسی نحوه صحیح نوشتن چک به صورت حرفه ای می‌پردازیم.

نحوه صحیح نوشتن چک

 برای اینکه به صورت حرفه ای و بدون دردسرهای بعدی بتوانیم چک بکشیم باید اصول صحیح نوشتن چک را بدانیم .در ادامه این مقاله به چند مورد اصلی که باید در نوشتن متن چک رعایت کنیم اشاره میکنیم:

۱- حتما مبلغ چک را هم به رقم و هم به حروف بنویسید این کار برای جلوگیری از رخ دادن اشتباه در درج مبلغ ضروری است و روی مبلغ را نیز با چسب شیشه‌ای بپوشانید تا امکان دست بردن در مبلغ و سوءاستفاده، از بین برود.

۲- برای اطمینان همیشه از خودکار مخصوص خود استفاده کنید و در حین نگارش صحیح نوشتن چک نیز خودکار خود را تغییر ندهید؛ زیرا تغییر در جوهر خودکار می‌تواند امکان جعل را فراهم کند.

۳- چنانچه چک دارای خط خوردگی است حتما میزان و موارد خط خوردگی را در پشت چک کامل توضیح دهید ولی چنانچه خط خوردگی ندارد، حتما بنویسید “بدون خط خوردگی” و دو طرف مبلغ را نیز ضربدر بزنید.

۴- امضایتان به نحو خیلی ساده یا خیلی پیچیده نباشد زیرا امضاهای خیلی ساده به راحتی قابل جعل است و امضاهای خیلی پیچیده نیز ممکن است متصدی بانک را حین تطابق، گمراه کند.

پیشنهاد مطالعه  همه چیز درباره اسناد تجاری، توثیق، سفته، برات، چک، ضمانت و قوانین مربوط به آن

۵- یکی از مهمترین مواردی که در صحیح نوشتن چک باید رعایت کرد اینست که همیشه همراه با امضا، نام و نام خانوادگی خود را نیز درج کنید. این کار باعث می‌شود چنانچه امضا شما ساده باشد و امکان جعل شدن داشته باشد، جاعل نتواند دست خطتتان را به راحتی تقلید کند.

۶- چنانچه چک را بابت بستن قرارداد صادر می‌کنید، لازم است مبلغ، تاریخ و شماره چک را در قرارداد قید کرده و تصاویر چک‌ها را نیز پیوست کنید.

۷-  پس از درج نام شخص، برای اطمینان بیشتر، بنویسید که چک بابت چه چیزی صادر شده است، مثلا بنویسید در وجه فلانی بابت خرید یک دستگاه آپارتمان.

۸- چنانچه نمی‌خواهید تاریخ را هم به حروف و هم به عدد بنویسید، حتما تاریخ را به حروف بنویسید.

۹- پس از تکمیل چک و صدور آن، ته‌ برگ آن را نیز با قید تاریخ چک، مبلغ چک و اینکه چک در وجه چه کسی است تکمیل کنید.‌

با رعایت موارد ذکر شده در بالا علاوه بر اینکه اصول صحیح نوشتن چک را رعایت میکنیم ریسک و خطرهای احتمالی ناشی از صدور چک را نیز تا حد بسیار زیادی کاهش میدهیم.

پیشنهاد مطالعه  اصول قرارداد نویسی و نحوه تنظیم قرارداد چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در واتس اپ با کارشناسان دادمان گفتگو کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
در کمترین زمان پاسخگو هستیم
اسکرول به بالا