مجازات جرم زورگیری در قانون چه می باشد؟

مجازات جرم زورگیری در قانون چه می باشد؟

جرم زورگیری به معنای به دست آوردن پول، مال یا هرچیز دیگری با توسل به اجبار و خشونت می باشد. به عبارت دیگر زورگیری عبارت است از ایجاد فشار و اجبار بر شخصی برای وادار کردن وی به دادن پول یا مال خود. جرم زورگیری شرایط مختلفی دارد و بالطع آن مجازات گوناگونی برای این جرم در نظر گرفته شده که در ادامه این نوشتار از مجله حقوقی دادمان به آن می پردازیم.

شرایط جرم زورگیری

ایجاد فشار و اعمال خشونت و تهدید بر دیگری برای دادن مال خود:

مثلا شخص زورگیر اسلحه ای روی سر کسی بگذارد و بگوید اگر اسکناس های داخل جیبت را به من ندهی تو را خواهم کشت.

درخواست پول یا مال یا انجام دادن کاری از دیگری:

برای مثال عمل شخصی که در خیابان به دیگری حمله می کند و از طریق ایراد ضرب و جرح پول های داخل جیبش را از وی می گیرد یک نوع جرم زورگیری است.

 نکته: شاید گفته شود که جرم زورگیری با سرقت مقرون به آزار یکی است.اما تفاوت ظریفی که زورگیری و سرقت مقرون به آزار دارد در این است که در عمل سرقت اساسا سارق خود اقدام به برداشتن مال دیگری می کند ولی در زورگیری شخص زورگیر با اعمال خشونت دیگری را وادار می کند که به دست خودش مالش را تقدیم سارق کند ولی بدون رضایت درونی.

مجازات جرم زورگیری چیست؟

برای جرم زورگیری ماده قانونی مخصوصی نداریم ولی به طور کلی می توان آن را تحت شمول ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی دانست که مقرر می دارد:

هرگاه شخصی دیگری را به هر نحوی تهدید به قتل یا ضررهای نفسی و شرافتی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او کند، اعم از این که به این واسطه، تقاضای وجه و یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده و یا ننموده باشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم خواهد گردید.

زورگیری با چاقو و اسلحه چه حکمی دارد؟

طبق ماده ۶١٧: هرکس به وسیله چاقو و یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود، در صورتی که از مصادیق محارب نباشد، به حبس از ۶ ماه تا ٢‌ سال و تا ٧۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

ممکن است شخص زورگیر برای رسیدن به مقاصد خود از اسلحه اعم از سرد و گرم استفاده کند، در اینجا جرمی که به وقوع می پیوندد تحت عنوان محاربه قرار می گیرد و در صورتی که موجب ناامنی گردد، مجازات آن اعدام است.

بنابراین جرم زورگیری در صورتی که با سلاح سرد یا گرم استفاده شود مجازات آن تغییر پیدا می کند و اعدام می شود.

پیشنهاد مطالعه  صفر تا صد انواع جرم سرقت و دزدی در قانون مجازات اسلامی چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید
اسکرول به بالا