داوری حقوقی در حل اختلاف چیست و چه زمانی می توانیم از آن بهره بگیریم ؟

داوری حقوقی در حل اختلاف

زمانی که ما قراردادی را منعقد می کنیم می توانیم در یکی از بند های قرارداد به این نکته اشاره نماییم که در صورت بروز اختلاف، آنرا از طریق داور یا داوران منتخب حل و فصل نماییم در این صورت، در هنگام انعقاد قرارداد، ذکر نکاتی مانند داوری حقوقی در حل اختلاف و مواردی که به داوری ارجاع می شود، مشخصات داوری یا داوران، بطوری که هرگونه ابهامی را در این زمینه مرتفع سازد، ضروری می باشد.

به طور کلی تعریف داوری در حقوق عبارتست از:

داوری حقوقی در حل اختلاف عبارت است از رفع اختلاف فی مابین اصحاب دعوی از طریق واگذاری آن به حکمیت اشخاصی که طرفین دعوی، آنها را به تراضی خود انتخاب میکنند .

داوری حقوقی در حل اختلاف چه مزایایی دارد

۱- در موارد اختلاف، داوری وقت بسیار کمتری از رسیدگی در دادگاه می گیرد. داور می تواند یک اختلاف را در چند ساعت یا چند روز حل نماید اما رسیدگی قضایی در بهترین وضعیت چند ماه طول می کشد.

۲- هزینه دادرسی در داوری وجود ندارد هرچند مطالبه هزینه داوری قانونی است.

۳- امکان صلح و سازش در داوری بیشتر است و خصومت و دشمنی کمتری بوجود می آید.

۴- رای داور به مانند رای دادگاه قابل اجرا است.

مزایای دیگری نیز وجود دارد اما نکته حایز اهمیت این است که داوری زمانی مفید و معتبر است که نکات قانونی در آن رعایت شده باشد به نکات ذیل توجه فرمایید:

۱- با تعیین داور حق مراجعه به دادگاه سلب می شود و پرونده اگر هم به دادگاه ارجاع شود رد می شود.

۲- قرارداد داوری باید در قرارداد به گونه ای روشن و مشخص درج شود.

۳- موضوع نیز باید به اندازه ای وضوح داشته باشد که محدوده ماموریت داوران را مشخص نماید و در حقیقت داوران باید در محدوده ماموریت خود رسیدگی و اقدام به صدور رای شایسته نمایند چرا که آن ها نمی توانند موضوعاتی را که در محدوده ماموریت شان نیست مورد رسیدگی قرار دهند. البته در قرارداد می توان نوشت هر اختلافی به داوری ارجاع شود.

۴- داور را بصورت شخص معلوم تعیین کنید و الا در فرایند دادرسی تعیین داور گرفتار می شوید. پیشنهاد ما این است که اشخاصی بعنوان داور انتخاب شوند که اطلاعات قانونی داشته باشند. وکلای پایه یک دادگستری گزینه خوبی برای داوری هستند زیرا رای داور باید مستند به قانون باشد.

۵- داوری قانونا رایگان نیست و متقاضی داوری باید هزینه آن را پرداخت نماید.

پیشنهاد مطالعه  دعاوی قابل ارجاع به داوری طبق قانون حقوقی ایران کدام است؟

داوری حقوقی در معاملات

روزانه هزاران معامله در زمینه های مختلف در حوزه املاک ایران انجام می شود اگر بنا باشد حل و فصل اختلافات و دعاوی مربوط به آن ها صرفا به دادگاه ها و شورای حل اختلاف محول گردد، دستگاه قضایی و مردم با یک وضعیت پیچیده و زیان بار مواجه خواهند گردید. با توجه به حجم و تنوع معاملات در حوزه ملک و خرید و فروش، می توان گفت بسیاری از اختلافات دعاوی مطرح در مراجع قضایی، مربوط به این معاملات است.

باتوجه به اینکه در تمامی این معاملات، هیچ منع قانونی برای ارجاع حل اختلاف به داوری، وجود ندارد بنابراین داوری می تواند یکی از شیوه های موثر در حل و فصل اختلافات متنوع و پر تعداد ملکی باشد.

لذا درج شرط داوری در تنظیم قراردادها و ارجاع اختلاف ملکی به داوری و رسیدگی و صدور رای داور در معاملات ملکی، برابر قوانین جاری کشور دارای اعتبار قانونی است. رای داور اگر با رعایت شرایط قانونی لازم صادر شده باشد، همچون آرای صادره از دادگاه ها معتبر و قابلیت اجرا دارد .

هر چند قانونا بنگاه های املاک، پس از انعقاد قراداد، نقش دیگری در روابط طرفین ندارد اما در عمل مشتریان انتظار دارند که بنگاه های املاک در اعتبار سنجی معامله گران، احراز صحت و اصالت اسناد و اطلاعات ثبتی در خصوص معامله، ریش سفیدی و داوری در حل اختلاف ناشی از معاملات منعقده در بنگاه هم مسلط باشند فلذا نقش و کارکرد بنگاه های املاک و مشاورین املاک برای ترویج داوری و تحکیم نهاد داوری در معاملات املاک بسیار موثر و کار آمد خواهد بود .

در همین راستا با توجه به تخصصی بودن بحث داوری ، موسسه حقوقی سروش نافع دادمان با تیمی متشکل از وکلای دادگستری و دکترین حقوق، آمادگی خود را برای ارائه مشاوره حقوقی، تنظیم قراردادها و داوری که از اهمیت بالایی برخوردار هستند اعلام نموده و همچنین آماده  همکاری با مشاورین املاک و نمایشگاه داران برای انجام داوری و حل و فصل دعاوی و رفع اختلافات ناشی از قراردادها می باشد.

پیشنهاد مطالعه  داوری در طلاق توافقی چه شرایطی دارد؟

در صورتی که به هر دلیلی قرارداد به داوری ارجاع گردد، از میزان اجرت موسسه که بعنوان داور انتخاب شده، حق الزحمه مدیر، مشاور املاک یا نمایشگاه داران ۲۵درصد از مبلغ ماخوذه خواهد بود.

با این شرط که در قراردادها و مبایعنامه ، در قسمت حل اختلاف به داور بودن موسسه اشاره و برای طرفین تفهیم نمایند.

گرد آورنده : موسسه حقوقی سروش نافع دادمان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دریافت مشاوره کلیک کنید
اسکرول به بالا