منابع آزمون وکالت و قضاوت سال ۱۴۰۰

منابع آزمون وکالت سال 1400

آزمون‌های وکالت و قضاوت، آزمون‌هایی «قانون‌محور» هستندو منابع بسیار متنوعی برای این آزمون وجود دارد، هرچند که در چند سالِ اخیر پیچیدگی فراوانی در این آزمون‌ها دیده شده اما همچنان قوانین در کنارِ منابع آزمون وکالت و قضاوت سال ۱۴۰۰ و جزواتی که این پیچیدگی را برای داوطلبان قابل‌فهم نماید کاربرد بسزایی دارد که تسلّط به قوانین و آرای وحدت رویه در اولویتِ مطالعۀ داوطلبان است.

با توجّه به دامنۀ وسیع منابع و کتاب‌های کمک آموزشی، برای داوطلبانِ با سطح متوسط و متوسط به بالا ترجیح داده می‌شود که منابع کم‌حجم را مطالعه کنند و تسلّط به قوانینِ مادر و آرای وحدت رویه و قوانین خاص را مورد توجه ویژه قرار دهند.در این نوشتار از مجموعه مقالات مجله حقوقی دادمان مراجع و منابع آزمون وکالت و قضاوت در سال ۱۴۰۰ را معرفی میکنیم.

منابع آزمون وکالت و قضاوت در سال ۱۴۰۰

۱. حقوق مدنی (ضریب ۳)

اولین مورد از منابع آزمون وکالت و قضاوت در سال ۱۴۰۰ جزوه حقوق مدنی دکتر ملاکریمی از نظر تنوع قوانین خاص بروزرسانی شده و به جرأت می‌توانم بگویم کامل می‌باشد و با خواندن و نُت‌برداری از نکاتِ مهم آن کاملاً از بقیۀ منابع فرعی بی‌نیاز می‌شوید،

در کنار این جزوه نباید فراموش کرد که قانون مدنی حتماً باید خوانده شود برای قانون‌خوانی کتاب «شرح جامع قانون مدنی» تألیف آقای فرهاد بیات ضروری به نظر می‌رسد: نثر این کتاب، از کتاب «قانون مدنی در نظم حقوقی کنونیِ» مرحوم کاتوزیان ساده‌تر است و دانشجویان بیش‌تر می‌‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

در این کتاب، در ذیل هر ماده به مواردِ ذیل نیز اشاره شده است:

۱) نظریات علمای برجستۀ حقوق
۲) آرای شعب و هیأت عمومی دیوان عالی کشور
۳) نظریات و مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام
۴) نظریات مشورتی اداره کلّ حقوقی و تدوین قوانین قوۀ قضائیه
۵) نظریات شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

در مورد تستِ مرتبط با این درس، کتاب «مجموعه پرسش‌های چهارگزینه‌ای ‌حقوق مدنی» (مؤلف: دکتر مجید قربانی‌لاچوانی) بهترین منبع برای سنجش دانش داوطلبان در درس حقوق مدنی است. در این کتاب، علاوه بر ذکر پاسخِ صحیحِ هر تست، پاسخ تشریحی و جامعی مربوط به هر تست آورده شده است. نکتۀ قابل توجّه اینکه علّتِ نادرست بودنِ هر گزینه نیز در این کتاب ذکر گردیده است.

۲. آیین دادرسی مدنی (ضریب ۳)

منبع دوم از منابع آزمون وکالت و قضاوت در سال ۱۴۰۰ «آیین دادرسی مدنی» می باشد.بدون تردید در هر جا که سخن از منبعِ درسِ «آیین دادرسی مدنی» می‌شود همه از کتابهای استاد شمس سخن به میان میاورند اما باید توجه داشت حجم بالای این کتاب برای داوطلبانی که تمام مفاهیم آن را باید کاملاً از بَر باشند تقریباً غیر ممکن است، و نیاز به مطالعه جزوات مربوط دارد.

۳. اصول فقه (ضریب ۱)

کتاب اصول فقه شب خیز بسیار شیوا و به نوعی همه فهم است، برای این درس هم جزوۀ نکات مهم (صرفاً نکات کلیدی) در نظر گرفته شده است. برای کتاب تست این درس هم به نظر می‌رسد دکتر شهبازی (انتشارات میزان) کافی باشد.

۴. حقوق تجارت (ضریب ۲)

در این درس مؤکداً تسلط به قانون توصیه می‌گردد چرا که این درس مثلِ حقوق مدنی، تحلیلی نیست. با این حال جزوۀ تجارت دکتر ملاکریمی بسیار بسیار روان، ساده و  تمام نکاتی که شما احتمالاً در هنگام مطالعه قانون تجارت فراموش می‌کنید را به صورت واضح ذکر کرده است، در این جزوه سعی شده است که تمام نکات پرکاربرد و نامفهومِ قانون همانند یک مبحث ساده آورده شود.

«ساده ساز حقوق تجارت» تألیف آقای فرشید فرحناکیان برای تستِ این درس در منابع آزمون وکالت و قضاوت سال ۱۴۰۰ پیشنهاد می‌گردد.

۵. حقوق جزا (ضریب ۲)

قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ (به همراه بخش تعزیرات قانون مجازات مصوب ۱۳۷۵) و کتاب «کمک حافظه جزای اختصاصی» و «کمک حافظه جزای اختصاصی» خانم دکتر عظیم‌زاده که از مؤسسۀ دوراندیشان به چاپ رسیده است برای داوطلبانِ با سطح بالا پیشنهاد می‌گردد.

اما منابع برای داوطبانی که در این درس پایه‌ی متوسطی دارند این دو کتاب مفید خواهد بود:

۱) کتاب جزای عمومی (دکتر اسماعیل ساولانی)
۲) جزای اختصاصی (دکتر میر محمد صادقی)

در مورد تست نیز گفتنی است کتاب ساده‌سازِ حقوق جزای عمومی و اختصاصی «نور محمد صبری» کتاب خوبی است

۶. آیین دادرسی کیفری (ضریب ۲)

کتاب «نکته‌های در قانون آیین دادرسی کیفری» تألیف دکتر علی خالقی بهترین منبع در این زمینه از منابع آزمون وکالت و قضاوت سال ۱۴۰۰ است. این کتاب همانند کتاب «قانون مدنی در نظم حقوقی کنونیِ» مرحوم کاتوزیان، به بررسی ماده به مادۀ قانون آیین دادرسی کیفری پرداخته است.

البته برای داوطلبانِ ارشدِ حقوقِ جزا علاوه بر این کتابِ فوق، کتاب آیین دادرسی کیفری همین مؤلف که به تازگی توسط انتشارات شهر دانش به چاپ رسیده و از جمله کتاب‌های پُرفروش است توصیه می‌شود.

البته کتاب قانون‌یار آیین دادرسی کیفری انتشارات چتر دانش نیز در صورتی که تمایلی به خریدِ دو منبع قبل ندارید، مطلوب به نظر می‌رسد. در خصوص تست، برای داوطلبان وکالت و قضاوت به نظرِ ما فقط کتابِ کلانتری پیشنهاد می‌شه چون در چاپ جدید کامل است.

با آرزوی موفقیت و قبولی در آزمون وکالت و قضاوت سال ۱۴۰۰ برای شما همراهان موسسه حقوقی سروش نافع دادمان

پیشنهاد مطالعه  روش صحیح مطالعه دروس حقوق برای قبولی در آزمون وکالت

  1. سلام.تست کلانتری سوال تالیفی و پاسخ تشریحی نداره چگونه کامل و بهترین تست هستش؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با کارشناسان دادمان در واتساپ
سلام برای ارتباط با کارشناسان دادمان در واتساپ روی اکانت پایین کلیک نمایید 
در کمترین زمان پاسخگو هستیم
اسکرول به بالا