مجازات دستکاری کردن کیلومتر شمار اتومبیل طبق نظر قانونگذار چیست؟

دستکاری کردن کیلومتر شمار اتومبیل

شاید یکی از متداول‌ترین اقداماتی که برخی از رانندگان انجام می‌دهند دستکاری کردن کیلومتر شمار اتومبیل است. اما باید در نظر داشت این عمل دارای عواقب قانونی است. با پیشرفت فناوری، کیلومترشمارهای خودرو از مدل مکانیکی و الکتریکی، به دیجیتالی تبدیل شده‌اند.
بعضی از فروشندگان، کیلومترشمار خودرو را دستکاری می‌کنند تا بتوانند خودرو را با قیمت بیشتری به شما بفروشند. دستکاری کیلومتر ماشین یکی از رایج‌ترین کلاه‌برداری‌هاست؛ بنابراین اگر می‌خواهید خودرو دست دوم بخرید، حتما این مطلب را مطالعه کنید.
در این نوشتار از مجموعه نکات و دانستنی های حقوقی مجله دادمان به بررسی موضوع دستکاری کردن کیلومتر شمار اتومبیل می‌پردازیم.

بر اساس قانون دستکاری کردن کیلومتر شمار اتومبیل جرم به حساب می‌آید و فرد خاطی باید مجازات قانونی را طی کند.

دستکاری کردن کیلومتر شمار ماشین

کم کردن کیلومتر شمار اتومبیل نوعی کلاهبرداری به شمار می‌رود؛ زیرا کلاهبرداری یعنی شخصی عملی انجام دهد که موجب فریب خوردن دیگران شود و انجام این کار هم یعنی فریب دادن دیگران و به معنای کلاهبرداری است.

کم کردن کارکرد خودرو و دستکاری کردن کیلومتر منجر به این می‌شود که فروشنده خریدار را اغفال کند. فروشنده با انجام این‌کار به خریدار می‌گوید که اتومبیلی که می‌خواهد به او بفروشد کارکرد کم‌تری داشته و بر همین اساس با قیمت غیر از قیمت واقعی آن را ممکن است به فروش برساند.

البته ممکن است علاوه بر کم کردن کیلومتر خودرو فروشنده، خریدار را اغفال کند و خودرویی که قبلا تصادف کرده و صافکاری شده را به جای اتومبیل بدون ضربه بفروشد که این هم مصداق کلاهبرداری است.

هنگام وقوع این امر باید گفت که عملیات متقلبانه انجام گرفته و مطابق قانون تشدید مجازات مرتکبین به ارتشاء و اختلاس فرد کلاهبرداری انجام داده و این کار جرم بوده و مجازات آن طبق ماده یک این قانون حبس از ۱ تا ۷ سال و پرداخت جزای نقدی است. البته باید به این نکته اشاره کرد که برخی حقوقدانان معتقدند که تنها خریدار حق فسخ معامله را در صورت وقوع این عمل را دارد.

پیشنهاد مطالعه  مراحل و مدارک گرفتن المثنی کارت خودرو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در واتس اپ با کارشناسان دادمان گفتگو کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
در کمترین زمان پاسخگو هستیم
اسکرول به بالا