تقسیم ارث طلای مادر بین بازماندگان طبق قانون به چه صورت می باشد؟

تقسیم ارث طلای مادر

تا زمانی که فردی زنده است مالک همه دارایی خود شناخته می‌شود؛ اما با مرگ وضعیت جدیدی برای اموال او به وجود می‌آید. بعد از فوت، وراث با گرفتن گواهی انحصار وراثت اقدام به تقسیم ارث می‌کنند. در این نوشتار از مجموعه نکات و دانستنی های حقوق خانواده دادمان به بررسی نحوه تقسیم ارث طلای مادر می‌پردازیم.

نحوه تقسیم ارث طلای مادر

همانطور که می‌دانید هر وارث با توجه به جایگاه خود در طبقات سه‌گانه وراث از اموال منقول و غیرمنقول متوفی ارث خواهد برد. حال اگر اموال به جا مانده از متوفی طلا باشد، تقسیم ارث طلای مادر بدین گونه صورت می‌گیرد:

ارث طلا معمولا از متوفای زن بر جا می‌ماند، اما ممکن است هر متوفایی اموال او، شامل مقداری طلا باشد. آن چیزی که در عرف رواج دارد این است؛ که طلا سهم دختران متوفی است و پسران و دیگر وراث سهمی از آن نمی‌برند. اما طبق قانون وراثت، طلا نیز جزو اموالی است که تقسیم آن باید به صورت قانونی و بر اساس طبقات ارث انجام شود.

اگر تمام دارایی مادر فقط طلا باشد و او در مورد طلای خود وصیت کرده باشد؛ که به دخترانش برسد، این وصیت فقط در مورد یک سوم طلا مورد قبول است و مابقی آن منوط به قبول وراث است.

پیشنهاد مطالعه  نکاتی که درباره قانون انحصار وراثت نمیدانیم

نکته مهمی که در بحث تقسیم ارث طلای مادر وجود دارد این است که اگر کسی در مورد طلای متوفی ادعای وصیت به نفع خود کند؛ باید این وصیت با سند معتبر و شهادت شهود معتبر به اثبات برسد و مورد تایید قانونی قرار بگیرد. اگر چنین نباشد، وراث می‌توانند از تصاحب‌ کننده به عنوان کلاهبردار شکایت کنند و مراحل را از طریق وکیل انحصار وراثت پیگیری کنند.

اگر تنها وارث متوفی دختر او باشد، همه ترکه به دختر تعلق می‌گیرد و اگر تنها وارث متوفی چند دختر و چند پسر باشند، همه ترکه بین آن‌ها تقسیم می‌شود به طوری که قسمت سهم پسران دو برابر دختران است.

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی کارشناسان و وکلای ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی سروش نافع دادمان از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره بهره مند شوید:

پیشنهاد مطالعه  درخواست مشاوره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در واتس اپ با کارشناسان دادمان گفتگو کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
در کمترین زمان پاسخگو هستیم
اسکرول به بالا